ref: refs/heads/v3.0

CANAN KARATAY BILDIRCIN YUMURTASI TÜKETİMİNİ ÖNERİYOR

CANAN KARATAY BILDIRCIN YUMURTASI TÜKETİMİNİ ÖNERİYOR
07.01.2023
28
A+
A-

Prof. Dr. Canan Karatay’dan bıldırcın yumurtası tüketin tavsiyesi gündemde. Bıldırcın yumurtasının çok faydalı olduğunu hatta normal yumurta tüketilmesi yerine bıldırcın yumurta tüketmelerini tavsiye etti. İçeriğinde bolca vitamin bulundurması sebebiyle bıldırcın yumurtasını tüketmenin sağlık için oldukça faydalı olduğunu belirtti.

Boyut olarak çok küçük olsa da, bıldırcın yumurtasının vitamin deposu olması sebebiyle Prof. Dr. Canan Karatay, herkesin tüketmesi gerektiği konusunda tavsiyede bulundu. Bıldırcın yumurtası tüketmek sinir hücrelerinin güçlenmesini sağlayarak zeka gerilemesine engel olduğunu paylaştı.

Peki bıldırcın yumurtasını diğer yumurtadan farklı kılan nedir ? Bıldırcın yumurtasının sağlığımıza ne gibi faydaları bulunmaktadır ? Canan Karatay neden özellikle bıldırcın yumurtası tüketimini tavsiye etti ? Bütün bu soruların cevabı yazımızda.

Prof. Dr. Canan Karatay hocamız pek çok açıklamasında yumurta tüketmenin öneminin altını çizmiş, insan sağlığına olan etkilerinden bahsetmiştir. Şimdilerde ise özellikle bıldırcın yumurtası tüketmenin önemi üzerinde çokça durdu. Karatay, protein deposu olan bıldırcın yumurtasının zeka geriliğini engellemesinin yanında vücudumuz için de pek çok yararının olduğunu belirtti.

Bıldırcın yumurtası tüketmek ruhsal ve fiziksel olarak da gelişime katkısı bulunmaktadır. İçeriğinde bolca kalsiyum ve protein bulundurmaktadır. Normal yumurtadan daha fazla kalsiyum ve protein içerir. Özellikle Japonya’da 2 adet bıldırcın yumurtası yemeleri için çocuklara verilir. Çocukların gelişimi açısından bıldırcın yumurtası tüketmek önemlidir.

BILDIRCIN YUMURTASI TÜKETMENİN FAYDALARI:

Bağışıklık sistemini güçlendirir. Bıldırcın yumurtası diğer yumurtalara oranla 9 kat daha fazla protein içermektedir. Buda bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.

-Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu oranda mineral ve vitamin barındırmaktadır.

-İçeriğinde bulundurduğu proteinler antioksidan görevindedir. Buda zararlı virüs ve bakterilerin etkisini yitirmesine neden olur.

-Hücrelerin yenilenmesini sağlayarak hasarlı olan hücreleri de yeniler.

-Alerjik rinit rahatsızlığına karşı etkilidir. Alerji; hapşırığa, burunda tıkanma ve boğazda gıcık oluşmasına neden olur. Bıldırcın yumurtası tüketmek bu gibi etkilerin ortadan kalkmasına yardımcı olur. Ayrıca içeriğinde Çinko mineralini barındırması alerji için doğal ilaç görevi görmektedir.

-Vücutta kanser oluşmasını engelleyen bir asit türü olan Pantotenik asit ihtiyacına da karşılık vermektedir.

A,B vitaminleri gibi vücudun günlük ihtiyacı olan vitaminlerin de desteğini sağlar.

-Bıldırcın yumurtası tüketmek vücudun sinir sistemi akışında dengeli ilerlemesine yardımcı olur. Bu da beyin fonksiyonlarının işleyişinin düzgün ve dengeli bir şekilde devam etmesine katkı sağlar.

Alzheimer, demas ve unutkanlık vb. gibi hastalıklarında engellenmesini destekler.

Sağlıkla kalın..

Yorumlar

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.