ref: refs/heads/v3.0
Kısa Kısa

Soru: Bağımlılık derecesinde alıştığımız ekmek , börek, kek, pirinç pilavı, patates, meyve ve meyve suyu yemeyince karnımız nasıl doyacak?

Cevap:Hiç merak etmeyin doyarız, hem de çok güzel, sağlıklı doyarız. Öncelikle neden bağımlı olduğumuzu anlayıp bilinçli hareket etmeniz gerekiyor. Dilimizde 4 adet tat alma duyumuz vardır;tatlı, acı , ekşi, tuzlu olmak üzere. Ekmeğin içindeki şekeri düşünürsek, şeker ağza alındığı zaman diğer 3 duyunun üzerini kaplıyor ve o duyuları dumura uğratıyor! Bütün dünyadaki yiyecek endüstrisi de bu tat alma duyusunun bağımlılık yaptığını biliyor. Tatlı ve tuzlu türündeki hazır yiyeceklerin büyük çoğunluğunun içine bu nedenle mısır şurubu dediğimiz, mısır nişastasından elde edilen, son derece ucuz bir şeker olan früktoz katılıyor. Onun için insanlar kilo problemini halletmeye çalışırken , alıştığı gıdaları bırakmakta özellikle de ekmek ve tatlı grubuna son derece zorlanıyorlar. Aynı eroin gibi beyin “ekmeksiz yapamam” diyor. Bundan vazgeçmek hiç kolay olmuyor.

karatay diyeti ile sağlıklı yaşam

karatay diyeti ile sağlıklı yaşam

ANCAK NEYİ YEMEYECEĞİMİZİ DEĞİL DE, NELERİ YİYECEĞİMİZİ DÜŞÜNÜR, PLANLAR VE ALIŞVERİŞLERİMİZİ ONA GÖRE YAPARSAK BAĞIMLILIKTAN KURTULMAMIZ OLDUKÇA KOLAYLAŞIR.

KOLA GRUBU İÇECEKLERİ İÇİNCE VÜCUDUNUZDA NELER OLUR!!

Vücudunuzda neler olduğunun farkında mısınız?

1. İlk 10 dakikada, Kanınıza hemen 10 çay kaşığı kadar şeker girer. Bu normal günlük dozun 100 katı kadardır. Bulantınızın olmamasının nedeni içinde bulunan ‘fosforik asit’dir.
2. İlk 20 dakikada, Kan şekeriniz aşırı şekilde yükselir. Bunun sonucu pankreasınızda aşırı derecede insülin salgılanır ve kan şekerinin fazlası karaciğerde yağ olarak depolanmaya başlar.
3. 40 dakika içinde, Kafeinin tamamı dolaşıma girmiş olur. Kan basıncı yükselir, karaciğerden daha fazla şeker yapılarak kana geçer ve kan şekeri tekrar yükselir.
4. 45 dakika içinde, Beyinde dopamin yapımı artar, mutluluk hissi başlar (eroinin etkisine benzer bir etki meydana gelir.)
5. 60 dakika içinde, Ani açlık hissi oluşur.
6. Tekrar kolaya ve tatlılara saldırırsınız.
7. Bu kısır döngü devam ettiği sürede karaciğer ve göbek yağlanması artar, kola göbeği oluşmaya başlar, vücudun tüm hücrelerinde LEPTİN ve İNSÜLİN DİRENCİ gelişir.
8. Şişmanlık hastalıktır ve şişmanlık hastalığı başlatmıştır ve de şişmanlık bütün dejeneratif hastalıkların nedenidir.

 

100 kiloluk bir vücudun bir saat koşmasına imkan yok!

“Hipokrat, ‘Uzun yol yürüyen, uzun yaşar’ diyor. Harvard Üniversitesi’nin son sağlık piramidinde en altta, hareket ve spor var. Ama aşırı spor da tehlikeli! 100 kiloluk bir kadının veyaerkeğin kalkıp bir saat koşmasına imkan yok, en aşağı 10-15-20 dakika her gün açık havada yürümeli. Bunun için rahat bir yürüyüş ayakkabısı yeterli.”

 

HASTALANMAMAK ELİMİZDE

“Hastalanmamak elimizde. Doğal beslenirsek, her şeyi hakiki olarak doğal yediğimiz zaman her türlü vitamin vücuda girer. Bütün bunları yaparsak hastalıklar önlenebiliyor. Bunu önlemek kendi elimizde. Bu bilimsel olarak gösterildi. Hücresel düzeyde bozuklukları önlersek, ileri yaşlarda ortaya çıkan tansiyon yüksekliği, göbek çevresi genişliği, felç, karaciğer yağlanması, kanser, enfarktüs gibi sorunların önlenebildiği, gerileyebildiği gösterilmiştir. Sağlıklı ve doğal beslenerek, sağlıklı yaşayarak hastalıklar önlenebilir. Yüksek tansiyonu ve kan şekerini düşürmek için de sağlıklı beslenmek, kilo vermek, hareket etmek yeterli olabilir. Bol su içilecek, uzun uzun yürünecek. Toksik karbonhidrat ve şekerlerden, organizmaya hemen tüketilen boş kalori sağladıklarından dolayı uzak durulacak!”

 

ÇOK TATLI VE UNLU GIDALAR YİYENLERDE BAĞIRSAK PROBLEMLERİ BAŞLIYOR

“Vücudumuzun verdiği sinyaller, kişiye göre değişkenlik gösterebilir. Örneğin kabızlık, Türkiye’de hiçbir zaman hastalık olarak görülmez. Ama siz her gün büyük abdeste çıkmıyorsanız, vücudunuz yeteri kadar çalışmıyor demektir. Türkiye’de hekimler bunu sormaya utanıyor, hastalar da söylemeye utanıyor. Günde bir ya da 2 kere çıkıyorsanız, vücudunuz saat gibi çalışıyor demektir. Hareket etmezseniz, su içmezseniz bağırsaklar çalışmaz. Aşırı şeker ve şekere dönüşen unlu ve nişastalı gıdalar, bağırsak florasını bozar. Şekerli yiyecekler yediğiniz sürece kabızlığınız artar. Çok tatlı ve unlu gıda yiyenlerde ‘kronik bağırsak hastalıkları’ gibi problemler başlıyor.”

 

KARATAY BESLENME VE YAŞAM TARZINI UYGULAMAK PAHALI DENİYOR, NE DERSİNİZ?

Herkes bu diyetin çok pahalı olduğunu söylüyor. Nesi pahalı! Yürüyüş bedava. Ben eve un, şeker, ekmek almıyorum. Meyve suları, asitli içecekler, kolalar, içki, sigara yok. Sucuklara, sosislere harcama yapmıyoruz. Araba kullanmıyoruz. Makyaj malzemesi yok. Misafire kuru pasta, çikolata, yaş pasta vermeyiz. Onun yerine yoğurt, zeytinyağı, et, balık, mevsim meyveleri, bulgur, yeşillik, her türlü bakliyat, beyaz peynir, köy yumurtası ve doğal kuruyemişler girer mutfağımıza. Çay saatinde en iyi yiyecek kısır veya mercimek köftesidir. Yanına da bir bardak çay en güzeli… Nesi pahalı bu yaşam tarzının?

 

KÖY TEREYAĞINI NEREDEN ALIRIM, İSTANBUL’DA DOĞAL YUMURTAYI NEREDEN BULACAĞIZ, DİYORSUNUZ…

Talep ettiniz mi? Aradınız sordunuz mu?

Doğal köy tereyağını, özgür dolaşan köy tavuklarının yumurtasını ve doğal sütünüzü….yoğurdunuzu mayalamak için…. ne zaman nereden talep ettiniz?

Arkadaşlar sizler talep ettikçe, talep ve arz daha da genişleyecek ve de yayılacak. Üretenler mecbur kalacaklar!

Mesela sattığı yumurtaların üzerine SERBEST DOLAŞIM diye yazan yumurta üreticileri var. Bunlar eskiden yoktu… demek ki birileri çayırlarda çimenlerde özgürce beslenen tavukların yumurtasını talep etti.

İngiltere’de de aynısı senelerce önce başlamıştı. Ve, başarılı olundu. Türkiye toprağında da bu konuda gelişmeler var, ilerlemeler görülüyor… Üretenlerin sayısı daha da artacak.

BU; hepimizin başarısıdır.

 

MISIR GEVREKLERİ EN TEHLİKELİ YİYECEKLERDENDİR

“Çocuklara yedirilen bir başka yiyecek de, mısır gevreği. Mısır gevreği fabrikada üretilmiş undur, en tehlikeli yiyeceklerdendir. İşlenmiş tüm gıdalardan uzak duracaksınız. Bir de bunların ‘zayıflatıyor’ diye tanıtılanları var. Kullananlar, zayıflayamıyor bile, içi trans yağ dolu. Hakiki yiyecek değil, suni yiyecek bunlar. Pakete girmiş hemen her şey tehlikelidir!”

 

DEDELER ÇİKOLATAYLA TORUNLARINI ZEHİRLEMESİNLER

“Çocuklara ayran içme, fındık, fıstık, ceviz, incir, kayısı yeme alışkanlığı kazandırılmalı. Dedeler, babalar, nineler eve gelirken çikolata ya da şekerli bir şey alıp gelmesinler. Çocuklarını veya torunlarını zehirlemesinler.”

ŞEKERLİ İÇECEKLER AMERİKA’DA HER YIL 25 BİN KİŞİYİ ÖLDÜRÜYOR

“Harvard Üniversitesi’nde bir çalışma yapıldı. Amerika’daki şekerli içecekler her sene 25 bin ölüme sebep oluyor. Amerika’da şekerli içecek tüketimi çok fazla, ama Türkiye de ikinci ülke olarak bildirildi. Türkiye’de bunun araştırması yapılmıyor. Çünkü herkes ‘Ben şeker yemeden yapamam’ diyor. Dilimizde 5 tane tat alma duyusu vardır, bunlar tatlı, acı, ekşi, tuzlu ve imami’dir. İmami özellikle çocuklarda yapay, suni yiyeceklere alışkanlıktır. Çocuklar, bu suni tatlara alışır ve onu aramaya başlar. Siz bebeklere şeker vermeye başladığınız zaman o çocukların diğer tat alma duyusunu köreltiyorsunuz. Onun için ‘Tatlısız yapamam’, ‘Adetimin bilmem ne gününde şekere saldırırım’ diyorsunuz. Bu yanlış beslenmenin belirtisidir.”

 

ACIKTIĞINIZ ZAMAN ÖNCE SU İÇİN

“Kişi sağlıklı su içerse acıkmaz. Neden, çünkü beynimizde acıkma merkeziyle susama merkezi çok yakındır ve birbiriyle örtüşür. Vücut susadığı zaman, açlık da hissederiz, onun için optimum su içerseniz, acıkmanız da olmaz. Acıktığınız zaman önce su için, açlık hissiniz kaybolabilir! Açlık hissiniz kaybolmaz ise yemeğinizi sağlıklı bir şekilde yemelisiniz.”

 

HAZIR ÇORBA, KETÇAP, MAYONEZ, ÇİFTLİK TAVUKLARI MUTFAKLARA SOKULMAMALIDIR

“Bazı yiyecekler kesinlikle mutfağa sokulmamalı. Her türlü ekmek, simit, pasta, her tür tost, pirinç pilavı, patates, mısır, her tür galeta ve her cins bisküvi, makarna, börek, poğaça, açma, şeker, çikolata, reçeller, şuruplar, bal ve pekmezler, bütün suni tatlandırıcılar, hazır ve taze sıkılmış meyve suyu, gazlı içecekler, enerji içecekleri, her türlü kızartma, bütün hazır çorbalar, sucuk, salam, sosis gibi işlem görmüş et ürünleri, tütsülenmiş etler, süt tozu, krema, mayonez, ketçap, hazır soslar, marketlerde sunulan kapalı çiftlik tavukları, karpuz ve kavun gibi doğal da olsa fazla miktarda şeker içeren, glisemik indeksi yüksek meyvelerden uzak durulmalıdır.”

 

TRANS YAĞLAR TEHLİKELİDİR!

TRANS YAĞLARIN TÜKETİLMELERİ BİLİNÇLİ BİR ŞEKİLDE AZALTILMALIDIR.

• Yapılan bilimsel araştırmalar, çok az yağ ya da tam yağsız gıdalarla beslenenlerde LDL kolesterolün azalmadığını, aksine yükseldiğini göstermiştir.
• Çok az yağ yiyen ya da tam yağsız gıdalarla beslenenlerin de kilo veremedikleri gibi, aksine kilo aldıkları görülmüştür.
• Sağlıklı kilo vermek ve de sağlıklı kilomuzda kalarak; dinç, hayat dolu ve enerjik yaşamak istiyorsak, düşük glisemik indeksli karbonhidratları, bozulmamış yağları ve sağlıklı proteinleri tüketmek gerekir.
• Sağlıklı yağlar; hayvansal katı yağlar, doğal tereyağı, soğuk sıkım sızma zeytinyağı, Omega-3, fındık ve keten tohumu yağlarıdır.
• Sebze, meyve, balık ve etler doğal olarak tüketilmelidir.
• Tüm işlenmiş yiyecek ve gıdalardan uzak durulması şarttır. İşlenmiş bütün yiyeceklerde aşırı miktarda trans yağ ve gizli şeker bulunur.
• Her gün mutlaka 40-60 dakika yürümek ya da sevilen başka bir fizik aktivitenin yapılması, kilo vermek ve aynı zamanda hayat boyu sağlıklı kalmak için şarttır.

Yorumlar

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

  1. (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
  2. mümin dedi ki:

    canan hocam 3. derecede annemde karaciğer yağlanması var yaşı 57 nasıl bi kür tavsiye edersiniz