ref: refs/heads/v3.0

Trigliserid nasıl düşürülür? Trigliserid neden yükselir?

Trigliserid nasıl düşürülür? Trigliserid neden yükselir?
29.04.2016
10
A+
A-

Şekere dönüşen karbonhidratlar, nişasta ve unlar, hamur işleri,
şekerli yiyecekler, şekerli içecekler, enerji içecekleri, beyaz pirinç, patates, aşırı meyve, işlenmiş yiyecekler kan şekerini, dolayısıyla insülin hormonunu yükselterek şeker hastalığını ve koroner kalp hastalığını başlatan en önemli etkenlerdir. Bunlar besinlerle tüketilen rafine karbonhidratlar, şekerli yiyecekler, tatlılar, şekerli içecekler, ve aşır miktarda yenen meyvelerdir. Kan şekerimiz yükseldikçe ve yüksek kaldıkça, kan yağlarımızdan trigliseridler de yükselir ve yüksek kalır.

 

Trigliseridleri ve kan yağlarını alt üst eden asıl suçlular (insülin hormonunu da yükselten) toksik şekerlerdir ve kanda toksik şekere
dönüşen tüm karbonhidratlardır. Zehirli şekere dönüşen karbonhidratların başında işlenmiş un ufak hale dönüştürülmüş nişasta ve unlar, undan yapılan hamur işleri, şekerli içecekler, enerji içecekleri, beyaz pirinç ve patates, özellikle yemek üstüne yenen meyve ve işlenmiş diğer yiyecekler yani, tüm yüksek (şeker) glisemik indeksli yiyecekler gelir.

Bilimsel gerçekler, bunlar bırakıldığında kan şekerinin normal düzeye indiğini, kan yağlarının ve trigliseridlerin de normal düzeye indiğini gösteriyor.

Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay
Kalp ve İç Hastalıkları Uzmanı
Karatay Sağlık Kitapları Yazarı

Yorumlar

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

 1. (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
 2. metin polat dedi ki:

  Merhaba Canan Hocam, sizi ekranlardan takip etmeye çalışıyoruz.Samimiyetinizden ve doğruluğunuzdan hiç şüphe etmiyoruz.benim problemim bütün kan değerlerimin normal olmasına rağmen trigriserit degerim anormal yüksek çıktı(703).Şeker falan yok zaten tüketmiyorum da. doktorum bana kollestol düşürücü yazdı.terettüt etmemme rağmen içiyorum üç ay geçti geçen ay 278 e düşmüştü.ilacı içmek istemiyorum ama tereddüt ediyorum normal seviyeye gelene kadar mı içsem diye düşünüyorum.80kğ 170 cm boyunda üsrekli spor yaan ve yürüyen biriyim.Yaşım 43, teşekkür ederim.

  1. Hayati dedi ki:

   Metin bey acaba hangi ilaci kulandiniz?cunku ayni problem bende de var dimdiden tesekurler

 3. ömer dedi ki:

  merhaba canan hocam yaşm 16 ama trigliserid im aşırı yüksek çıkıyor. yani 1000 den aşağıya inmiyor ilaç olarak basıc-f kullanıyorum yani süt ve yağl şeyler yememeye çalışıyorum diyet yapıyorum. Başka neler yapabilirim acaba sizden bilgi almak istiyorum.

 4. Nazan cuman dedi ki:

  Canan hanim trigriserid im 2500 çikti duyan doktorlar şok oluyo benim kalp krizi riskim nedir..?

 5. Hasan saglam dedi ki:

  Sayın mertçe konuşan canan hocam size 2 sorunumu suylemek istiyorum bende yaklaşık 2 yıl oldu yapay kalp takildi cihaza bağlı karın bölgesinden kalbe bağlı. olan kablonun girişin de enfeksiyon oluşuyor antibiyotikler le ara ara baskiliyorlar bunun iyi olma çaresi yokmu ne onerisirsiniz şeker de var insilun kullanıyorum 160 ile 110 arası ekmeği kestim hiç yemiyorum kan sulandiricilar kullanıyorum şimdiden teşekkür ederim hocam iyiki varsınız.