ref: refs/heads/v3.0

TEMPOLU YÜRÜYÜŞ NE DEMEKTİR

TEMPOLU YÜRÜYÜŞ NE DEMEKTİR
A+
A-

TEMPOLU YÜRÜYÜŞ NE DEMEKTİR?

Canan Karatay-Tempolu yürüyüş nasıl yapılır

Canan Karatay-Tempolu yürüyüş nasıl yapılır

AKŞAM YEMEKLERİNİN ERKEN YENMESİ ÖNERİSİ NEDENDİR?

Sağlıklı bir yaşam için her gün en az 20 dakika tempolu yürüyüş yapılmalıdır. Tempolu yürüyüş ne demektir? Tempolu yürüyüş sırasında yanınızdaki arkadaşınızla nefes nefese kalmaksızın konuşabiliyorsanız bu sizin için faydalıdır. Eğer arkadaşınızla konuşuyorken nefes nefese kalıyorsanız, temponuzu biraz azaltmanız gerekir.

• Sağlıklı bir yaşam için mutlaka lüks egzersiz aletleri
alıp, lüks spor kulüplerine kayıt yaptırmak
gerekmemektedir. Bunun için tek yatırım kaliteli bir
spor pabucu olmalıdır.
• Her gün, sürekli bir şekilde, yani tüm hayatınız süresince tempolu 20 dakika kadar yürümeniz sağlıklı ve uzun yaşamınız için yeterlidir (jogging yapmak şart değildir). Her gün yapamazsanız bile, haftada en az 3-4 gün 20 dakika yürüyüş yapmak size ne kazandıracaktır:

1. Kilomuz normale iner, ve normal olarak kalır.
2. Yüksek kan yağlarınız normallesin, normal olan kan yağlarınızı da yükselmez.
3. Tansiyonunuz normale iner ve de normal düzeyde kalır.
4. Acıkma hissi artık belirmez. Hep tokluk hissedersiniz.
5. Ruhen rahatlarsınız, sıkıntılarınız azalır, mutlu bir insan olursunuz.
6. Uyku şekliniz ve düzeniniz normalleşir.
7. Hastalıklara karşı direnciniz artar. Sık sık hastalanmazsınız.
8. Bütün bu iyiliklerin sonucu işinizde ve ev hayatınızda başarılı, sevecen, cana yakın, insanları ve hayvanları seven bir kişi, mutlu bir eş ve ana baba, nene dede, hala teyze, dayı amca vs. olursunuz.
9. Davetler ve uzun akşam yemeklerinden sonra, 1 -2 saat yürüyüş yaptıktan sonra yatmak size rahat bir uyku sağlar ve kilo aldırmaz.
10. Her gece 8-9 saat uyku uyuyabildiğimiz zaman ancak, vücut yağlarımızı eriten LEPTİN hormonu salgılanmaktadır. LEPTİN hormonu uykuya daldığımızdan 2 saat sonra en lüksek düzeye çıkar ve etkisi sabahın erken saatlerine kadar devam eder. Biz uykuda iken LEPTİN hormonunun normal fizyolojik etkisi olan yağların erimesi başlar ve devam eder, buna fırsat vermemiz gerekir. Akşam yemeklerinin erken yenmesi önerisi bu
nedenledir.

Yorumlar

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.