ref: refs/heads/v3.0

SAĞLIKLI YAĞLAR KADIN HASTALIKLARINI DA ÖNLER!

SAĞLIKLI YAĞLAR KADIN HASTALIKLARINI DA ÖNLER!
09.03.2016
7
A+
A-

Genç kızların ve kadınların, adet dönemlerinden önce yaşadığı birçok sıkıntının nedeni de, vücutlarında aşırı miktarda trans yağ birikmesi ve aynı zamanda sağlıklı yağlardan yoksun olmalarıdır.

Bu sıkıntılardan bazıları;
1. İnsülin yüksekliği
2. Hormonal dengesizlik
3. Adetlerde düzensizlik ve adet öncesi sıkıntılar

Daha ileri evrelerinde de
1. Polikistik over sendromu
2. Fibrokistik meme hastalıkları
3. Fibroid rahim hastalığı
4. Kısırlık
5. Erken menopoz vb.

Bu şikayetleri bulunan kişilerin de, trans yağ içeren yiyeceklerden, tatlı ve pastalardan, şekerli ve asitli içeceklerden uzak durmaları gerekmektedir. Glisemik indeksi düşük yiyecek ve içeceklerle beslenmeleri, yemeklerde ve salatalarda saf köy tereyağı ve soğuk sıkım zeytinyağı kullanmaları, ayrıca her gün yeterli miktarda (3 gr kadar) saf Omega-3 almaları faydalı olmaktadır.

 

GENETİĞİMİZDE VAR.

“Genetiğimizde var. Lütfen zeytinden, zeytinyağından ve cevizden uzaklaşmayın.”

D VİTAMİNİ EKSİKSE KİLO VERİLEMEZ!

D vitamini aslında sedece bir vitamin değildir. Cildimizde bulunan bir hormonun ön maddesidir. Güneşin ultraviyole-B (UVB) ışınları ile sağlıklı yaşam için hayati önemi olan ve yaşam süresini uzatan bir hormona dönüşür. Vücudumuzun ürettiği doğal ve en güçlü antioksidan özelliği olan D vitamininin tüm vücut hücrelerinde reseptörleri bulunur. Eksikliğinde hücrelerimiz normal çalışmadığı için her türlü alerjik hastalık ve enfeksiyon meydana gelir. Organizma çeşitli gizli alerji ve hastalıklarla mücadele ettiği için, yani vücutta “düşük yoğunluklu bir savaş’’ meydana geldiği için de kilo verilemez. Cilt kanserine neden olduğu gerekçesiyle maalesef güneş ışınlarından kaçınılması ve koruyucu kremler kullanılması önerilmektedir. Oysa koruyucu krem D vitamini almamızı engeller. Koruyucu krem yerine güneşin altında geçireceğimiz süreyi iyi ayarlamamız gerekir.

 

KARATAY DİYETİ’nin Eksiksiz Uygulanmasıyla Yüzde 100’e Yakın Başarı Sağlanır

Karatay önerilerinde, sağlıklı proteinler, sağlıklı yağlar (köy tereyağı, sızma zeytinyağı ve bir temel yağ olan omega-3) Ve ‘düşük glisemik indeksli karbonhidratlar’ yani buğdayın kendisi, bulgur, ceviz, fındık, fıstık vb gibi sağlıklı karbonhidratlar vardır.

Sağlıklı bireyler bunları dengeli olarak tüketebilirler. Bu şekilde dengeli beslenmekle ‘insülin direnci’ kırılabilmekte ve dolayısıyla fazla kilolar gidince birikmiş iç organ yağları da erimektedir. Kronik ve dejeneratif hastalıkların başlangıcı olan karaciğer ve pankreas yağlarının giderilmesiyle de araba tekerleği ya da simit dediğimiz göbek yağlanması düzelmektedir.

 

AÇIK MERCİMEK ALACAKSINIZ…

“Kanada kuzey ülkesidir ve güneş yoktur. Kanada’da 12 sene yaşadım. Kanada’da mercimek yetişmez. Kanadalı mercimek yemeği, mercimek köftesi bilmez. Salatasını, çorbasını bilmez. Orada GDO‘lu olarak yetiştiriyorlar. Ülkemiz bunu ithal ediyor. Bilinçlenmemiz lazım. Açık mercimek alacaksınız. Köylüden mercimek alacaksınız. Bugün Türkiye’ye Çin’den sarımsak ithal ediliyor. Ayıptır, günahtır kardeşim. Saksıya koy, balkonunda yetişir sarımsak.”

ESKİMOLAR, KAFKASLARDA YAŞAYANLAR SAĞLIKLI

Kanada’daki Eskimolar ile Kafkaslar’da yaşayanların beslenme düzenleri dikkat çekicidir. Eskimolarda da kalp hastalığı yoktur. Balinaların iç organ yağlarını ve balığın her çeşidini bol bol tüketirler. Çiğden kızarmışa kadar… Kafkaslara gelirsek uzun ömürlüler… Buğday yoktur, tahıl yoktur orada. Esas yedikleri yağlı bütünüyle kuzudur. Kuzu onlar için kutsaldır. Kuzu yeme töreni yapıyorlar. En sağlıklı et kuzu etidir. Kuzu eti, koyun kavurması, koyun kıkırdağı yiyen uzun yaşar. Tabii dana eti de sağlıklıdır.

 

KALORİYLE KİLO VERİLMEZ

Her kişinin alması gereken miktar farklıdır. Ayrıca bir kalori eşittir bir kalori de değildir. Şekerden alınan bir kalori ile yağdan alınan bir kalori arasında çok büyük fark var. Köy tereyağından alınan bir kalori sağlıklıdır ama şekerden alınan bir kalori tehlikelidir. Vücuda havuç, kırmızı et ya da ekmek girdiği zaman aynı sonucu vermez. Bu yüzden yüksek glisemik indeksli toksik denilen karbonhidratlardan uzak durun. Porsiyon için de aynı şey söz konusu. Spor yapıyorsanız, her gün 5 kilometre koşuyorsanız, karaciğeriniz yağlı değilse, insülininizi ölçtüğünüzde 5 çıkıyorsa; istediklerinizi, doğal olmaları şartıyla doyuncaya kadar yiyebilirsiniz.

 

Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay
Kal ve İç Hastalıkları Uzmanı
Karatay Sağlık Kitapları Yazarı

Yorumlar

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.