ref: refs/heads/v3.0

Prof. Dr. Canan Karatay’dan yeni açıklama: ‘Primum nil nocere’

Prof. Dr. Canan Karatay’dan yeni açıklama: ‘Primum nil nocere’
25.06.2014
2
A+
A-

Prof. Dr. Canan Karatay ile kadın doğum uzmanları arasındaki gebelikte şeker yükleme testi konusundaki tartışma sürüyor! Geçtiğimiz gün TJOD Başkanı Prof. Dr. Cansun Demir, bir tekzip ve açıklama gelmişti. Ancak bu açıklamasının ardından bu kez Prof. Dr. Canan Karatay’dan yeni bir açıklama geldi. Tüm tarafları anlayışa davet eden Prof. Dr. Canan Karatay, kimsenin iyi niyetinden kuşkusunun olmadığını belirtirken şunları dile getirdi: “İyi niyetinizden kuşkum yok, ama analara zarar vermeyin, gebelerin kusturmayın diyorum, gebelik şekerinin tehlikeli olduğunu ben de biliyorum, bilmezmiyim. Bunu ortaya çıkarmanın, tanısını koymanın daha basit yolları olduğunu anlatmaya çalışıyorum…”

Prof. Dr. Canan Karatay’ın Medikal Akademi’ye gönderdiği açıklamanın tam metnini okurlarımızın dikkatine sunuyoruz:

karatay-canan

Sayın Meslektaşlarım,
Bir mottomuzu hatırlatmak istiyorum, izninizle: ‘Primum nil nocere’
İyi niyetinizden kuşkum yok, ama analara zarar vermeyin, gebelerin kusturmayın diyorum, gebelik şekerinin tehlikeli olduğunu ben de biliyorum, bilmezmiyim. Bunu ortaya çıkarmanın, tanısını koymanın daha basit yolları olduğunu anlatmaya çalışıyorum… Gebe kilo almayacak o kadar! Karbon hidratlardan, özellikle rafine un, şekerli içeceklerden, sıvı şeker dediğimiz bal, pekmez ve gazlı içeceklerden uzak duracak, uzun uzun yol yürüyecek!

Yapılan araştırmalar aşırı miktarda her türlü karbonhidratla beslenen gebelerin, aşırı ve hızla kilo alan anaların, bebeklerinde, ana rahmindeyken insülin direncinin gelişmiş olduğunu gösteriyor. 2-3 hafta önce ABD’de yayınlanan bir çalışmada, doğan bebeklerin % 70-80′inin diabetik olarak doğduğunu da bildiriyordu!

Merak ediyorsanız açlık Kan insülin değerine bakılır. Kan insülin değerleri, progestronun etkisiyle Gebelerde her ay giderek yükselir zaten, aşırı ve de hızlı yükselmesi bize zaten şeker metebolizması bozukluğunu gösterir. Bir de D vitamini ne bakılıp eksikliğinin giderilmesi yeterli oluyor.

Gebelerein D vitamini 100 IU/ml olması gerekiyor ki, bebekte gelişim sağlıklı olsun, bebek güçlü ve dirençli doğsun. Anneninde kan şekeri ve de tansiyonu kontrol altına rahatlıkla alınsın, D vitamini hormonun faydaları özellikle gebelerde önemlidir. Ana-çocuk sağlığı için ve elzem olan bir hormondur hücrelerin sağlıklı bir şekilde gelişmesi açısından.

B12 ve de folik asit gibi bu hormonları da optimum düzeye getirirsek sorun olmuyor. Sağlıklı doğal beslenme, bol hareket ederek aynı zamanda tabii. Gebelerin bol köy tereyağı, doğal zeytinyağı tüketmeleri de kilo almalarını ve bebeğin sağlıklı gelişmesi için gerekiyor tabii. Kusuruma bakmayın ama bir şey sormak istiyorum, bir şeyi anlamak istiyorum. Ben kötü bir şey mi söylüyorum ?

Amacımız ‘Primum Nil Nocere’ dir!
Şeker yüklemesınden sonra anneler kusuyor ve de karınlarındaki bebekeri 2-3 gün hareketsiz kalıyor! Yani bebekler ana rahminde şoka giriyor demektir bu. Buna hakkımız yok diye düşünüyorum.
Saygılarımla,
Prof. Dr. Canan Karatay

 

Alıntıdır:

Prof. Dr. Canan Karatay’dan yeni açıklama: ‘Primum nil nocere’

Yorumlar

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.