REKLAM
X

Prof. Dr. Canan Karatay’dan Covid-19 tavsiyeleri

Prof. Dr. Canan Karatay, yeni tip koronavirüse karşı C ve D vitamini alınması önerisinde bulundu. Karatay Korona Tavsiyeleri

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji uzmanı Sayın Prof. Dr. Canan Karatay Efendigil, asırlardan bu yana toplumlara salgın hastalıkların musallat olduğunu, bunun büyük kitleleri de yok ettiğini söyledi.

Salgın hastalıklarda insan temasının önüne geçmek gerektiğini söyleyen Canan Karatay, covid salgının, kışın insanların kapalı mekanlarda, kalabalık ortamlarda bulunmasından dolayı arttığını belirtti.

Canan Karatay, salgın döneminde vücudun direncinin artırılması gerektiğini vurgu yaparak, şöyle konuştu: “Vücudu güçlendiren en önemli vitaminlerin başında D vitamini geliyor. D vitamini vücut için çok önemli. D vitamininin vücutta 100’ün üzerine çıkarılması gerekir. D vitamininin bağışıklık sistemini güçlendirdiği, hastalıklarla da savaştığı gösterildi. Güneşten de alınabiliyor. Hastalıklı kişilerde, bilhassa virüs ve bakteri enfeksiyonu olanlarda D vitamini yüksek olduğu zaman hastalanmıyorlar, hastalansalar da çok hafif atlatıyorlar. Bu birçok çalışmada gösterildi. Ben uluslararası D Vitamini Konseyi üyesiyim.”

“VATANDAŞLAR KURALLARA DAHA ÇOK UYMALI”

Yüksek doz C vitamininin de çok önemli olduğuna değinen Karatay, şunları söyledi: “2012’de yapılan bir çalışma, C vitamininin hakikaten akciğerlere birikmiş sıvıyı temizlediğini gösterdi. Koruyucu olarak bütün hekimlerimizin, sağlık çalışanlarımızın ve halkımızın, vücutlarında D ve C vitaminini yüksek tutmalarını her zaman öneriyorum. Hiçbir virüs alkali denilen ortamda yaşamaz, bu yıllardır söylenen bilimsel bir gerçektir. Bütün arkadaşlarıma, sağlık kurumlarında çalışan herkese ve vatandaşlara sabah akşam karbonatlı suyla gargara yapmalarını öneriyorum. El yıkamak, uyku ve sıvı almak çok önemli. C vitaminini ağızdan almak çok önemli. Ayda bir mutlaka D vitamini yaptırıyoruz. Bunlar virüslere karşı çok önemli. Deniz ve tuzlu su da çok önemli. Kalabalığa karışmıyorum. Alışverişimi de online yapıyorum.”

Sağlık Bakanlığının almış olduğu tüm tedbirleri yerinde bulduğunu vurgulayan Canan Karatay, vatandaşların bu kurallara daha çok uyması gerektiğini dile getirdi.

Karatay, son olarak sağlık çalışanlarının fedakarlığına tedbirlere uyularak karşılık verilebileceğini sözlerine ekledi.

 

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİMİZİ COVİD-19’a KARŞI GÜÇLÜ KILMAK İÇİN NELER YAPMALIYIZ? Yazısını okumak için tıklayınız

İnsan vücudunun biyolojik olarak EN ÖNEMLİ KORUYUCU KALKANI ise GÜÇLÜ BAĞIŞIKLIK SİSTEMİDİR yazısını okumak için tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir