ref: refs/heads/v3.0

Karbonhidrat Kriz Nedeni

Karbonhidrat Kriz Nedeni
02.09.2013
7
A+
A-

Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay, kalp krizine neden olan besinler konusunda çarpıcı açıklamalarda bulundu.

karbonhidrat-kriz-nedeni

 

 

Türkiye’de sağlıklı beslenme konusunda farklı görüşleriyle bilinen, ‘Karatay Diyeti’nin yaratıcısı Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay, kalp krizine neden olan besinler konusunda çarpıcı açıklamalarda bulundu. İnsanların kalp krizleri sonucu hayatlarını kaybedince yağların suçlandığını belirten Prof. Dr. Karatay, “Çok yağlı yiyordu, kalp krizi geçirdi diyorlar. Aslında, yağlar yenilmedi. Keşke yenilseydi, yağlar koruyucudur. Çok karbonhidrat yenildiği unutuluyor. Kimse karbonhidratı suçlamıyor. Meyve suyu, kola, ekmek göbeği kalp krizi nedenidir” dedi. Prof. Dr. Karatay bu iddiasına Eskimo örneği verdi. “Yağsız et, yağsız peynir, yağsız yoğurt peşinde koşuyorlar. Size soruyorum. Eskimolar neyle besleniyor? Yalnız yağ maddesi tüketir. Hayvansal yağ tüketirler. Balina yağı, fok yağı yani hayvansal yağ yerler. Bizim kuyruk yağı örneği gibi. Eskimolar bir günlük kalorilerinin yüzde 75’ini yağdan karşılıyor ve kalp, tansiyon, obezite, diyabet hastalıkları yok. Çünkü sağlıklı hayvansal yağ yiyorlar” diye konuştu.

4 VİTAMİNİ İÇEREN TEK BESİN

Prof. Dr. Karatay konuşmasında şeker ve karbonhidratların insan sağlığı için büyük tehlike oluşturduğuna dikkat çekti. Yaş ilerledikçe hareketsizliğin fazla kilolara neden olduğunu ifade eden Prof. Dr. Karatay, spor yapmayı önerdi, şeker ve insülinin obeziteyi başlatan temel ikili olduğunu söyledi. Yağlı yemekler yenmediğinde A-B-E-K vitaminlerinin vücuda girmeyeceğini vurgulayan Prof. Dr. Karatay, “Dört vitamin de hayatta kalmamız, sağlıklı olmamız için en elzem, en gerekli vitaminlerdir. Fransızlar’ın hayatı yağ yemekle geçer. Fransızlar’da da kalp krizi yoktur. Yağ yemeyen ABD’de şişmanlık yüzde 31. Fransa’da yüzde 9 civarındadır” şeklinde konuştu.

KÖY TEREYAĞI İLE YUMURTA YİYİN

Konuşmasında nelerin yenilmesi gerektiğine de değinen Prof. Dr. Karatay, konuşmasını şöyle sürdürdü.  “Doğal karbonhidrat, köy tereyağı ve doğal protein yemeliyiz. Doğal protein, doğal yağ ve doğal karbonhidrat en çok çekirdeklerde bulunur. Fındık, fıstık, badem, ceviz mineral deposudur. Omega 3 içerir. Yumurta yenmesi lazım.Bilimsel çalışmalar gösterdi ki haftada iki yumurta yiyen ile haftada 24 yumurta yiyenin kolesterollerinde hiçbir fark yoktur İşlem görmemiş bütün proteinleri rahatlıkla yiyebilirsiniz “

Yorumlar

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.