ref: refs/heads/v3.0

Karatay Diyetinin Kısa Özeti

Karatay Diyetinin Kısa Özeti
18.05.2013
8
A+
A-
Karatay Diyeti’nin önerilerini kısaca şu şekilde özetleyebiliriz.

1. Sızma zeytinyağlı her türlü sebze yemeği yenebilir. Bakla, kabak, kalye, kuru ve yaş fasulye gibi.

2. Bir tabak kıymalı taze veya kuru sebze yemeği yenebilir.

3. Yemekler ile ekmek,pirinç pilavı ve makarna yenilmeyecek!

4. Yoğurt ve salatalara her türlü taze maydanoz,taze veya kuru nane,kekik,fesleğen vb otlar eklenebilir.

 


5. Yemeklerde ve salatalarda zeytinyağı olarak ısıl işlem görmemiş soğuk sıkım zeytinyağı kullanılabilir.
6. Mısırözü ve ayçiçeği yağları yemek pişirme ve kızartmalarda kesinlikle kullanılmayacak!-Isıtılmaları ile trans yağlar oluşur.
-Yüksek ısıda sıvı yağlar doğal özelliklerini kaybederek trans yağlara dönüşüler. Trans yağlar,kan yağlarından trigisedleri yükselterek karaciğer yağlanmasını başlatır. Bu nedenle kalp,damar hastalıkları,felç ve her türlü kanser nedeni olan en zararlı yağlardır.
-Trans yağlar, hayvansal katı yağlardan daha tehlikelidir ve daha öncede bahsetmiş olduğumuz gibi her türlü dejeneratif hastalığın,alerji ve kanserin başlama nedenidir.
-Trans yağlar, insülün direncini başlatan en tehlikeli kimyasal maddelerdir.
İnsan vücudu doğal olmayan bu yağları tüketmeye programlanmamıştır.
7. Margarin haline dönüştürülmüş olan sıvı yağlarda da fazla miktarda trans yağ meydana gelmektedir. Bu sebeble margarin kullanılmayacak!
8. Vücut yağlanmasını önlemek ve bozulmuş kan yağlarını normalleştirmek amacı ile mutlaka doğal geleneksel usul-tereyağı ve esansiyel sıvı yağlar tüketilmelidir. Doğal balık yağı omega-3 ve kolesterol, bütün hücre zarlarımızın temel yapı maddeleridir.-Hücresel tıp, hücre zarlarının yapısını inceleyen bir bilim dalıdır. Çağımızda nano teknolojinin ilerlemesi sonucu, hücre zarlarının yapısını en ince ayrıntılarına kadar inceleyebilmeyi mümkün kılmıştır. Elde edilen ayrıntılı bilgiler sonucu hücre zarlarının doğal yapı taşı olan Omega-3 yağ miktarının azalması ve Omega-6 yağ miktarının fazla olması sonucu, hücrelerin normal olarak çalışamadığı; zayıflayarak her türlü hastalığa zemin hazırladığı bilimsel olarak gösterilmiştir.
-İleri yağlarda ortaya çıkan bütün dejeneratif hastalıkların nedeni olarak, hücre zarlarında Omega-3 yağ miktarının azalması, buna oranlar Omega-6 ve trans yağ miktarının çok artmış olması gösterilmiştir. Taş devrinde yaşayan insan kalıntılarından alınan DNA örneklerinde dejeneratif hastalıkların bulunmadığı ve Omega-3/Omega-6 oranının 1/1 olduğu bildirilmiştir.
9. Bal,reçel ve pekmez yok!
-Kan glukozuna hızla dönüşen, boş kalorili tatlı oldukları için…
10. Tatlılara, çaylara ve kahveye hiçbir şekilde tatlandırıcı eklenmeyecek.
-Suni (yapay) tatlandırıcılar karaciğer ve iç yağlanmasına neden oluyor ve şeker hastalığna başlatıyor.
11. Üzerinde diyet yazan kurabiye,bisküvi,çikolata, şeker vb yenilmeyecek.
12. Hiçbir şekilde diyet ve gazlı içecekler kullanılmayacak.
13. Keten tohumu ve balık yağı (omega-3), kan yağlarını düzenler,kanı sulandırır ve kilo vermeyi kolaylaştırır, kilo almayı önler,hipertansiyon vve depresyon gelişmesini engeller.
14. Keten tohumu azar azar yiyeceklere eklenebilir. Susam da keten tohumu kadar faydalıdır. Arzu edildiğinde onun yerine kullanılabilir.
-Keten tohumu, doğal olarak kabızlığın giderilmesinde yararlıdır. Fazlası ishal yapabilir.
15. Tüketilen yiyeceğin doğal ve bütün olmasına dikkat edilmelidir.
16. İşlenmiş olan yiyeceklerde gizli olarak damak tadını etkilemek amacı ile, tehlikeli ve kanser yapan , damar sertliğini başlatan zararlı trans yağlar ve bozuk şekerler bulunur.
17. Yemeklerimizde tuz miktarı azaltılmalıdır. Rafine tuz yerine kristal kaya tuzu (cam veya ahşap değirmende öğütülerek) kullanılmalıdır.
18. Tahıllar, un ve nişastalı bütün gıdalar tüketildikten hemen sonra kan şekerine dönüşürler. Bu tür gıdalar, daha sonra karaciğer yağı ve iç organ yağı olarak depo edilirler. İnsülin ve leptin direncini başlatır ve giderek artırırlar. Bu sebele tüketilmemelidirler.
19. Aşırı miktarda meyve ve meyve suyu tüketildiğinde de, vücudumuzun kan şekerinde aşırı miktarda yükselme görülür. Enerji olarak kullanılmadıkları için kan yağlarına dönüşür ve yağ olarak birikirler. Selülit nedenidirler. Selülit, insülin ve leptin direncinin önemli bir belirtisidir. Bu nedenle meyveler, önceki bölümlerde anlattığımız ölçüde ve özellikle az miktarda tüketilmelidir.
-Araba lastiği şeklinde göbek yağlanması çok tehlikelidir. Göbek yağlanması, karaciğer yağlanmasının ve insülin-leptin direncinin önemli bir kanıtı ve belirtisidir. Göbeği olan herkesin önce karaciğeri yağlanır,daha sonrada göbek yağı artmaya başlar.
-Kslp,damar,böbrek gibi organların yağlanması da karaciğer yağlanması ile başlamaktadır. Kadınlarda selülit,kalça ve göbek yağlanması;erkeklerde göbek yağlanması ve memelerin büyümesi de saydığımız bu nedenlerdendir.
-Kan yağlarının bozulması, kan kolesterolün yükselmesi de karaciğer yağlanmasının kaçınılmaz bir sonucudur.
-Şişmanlık, Dünya Sağlık Örgütü tarafından en tehlikeli hastalıklardan biri olarak kabul edilmektedir. Dejeneratif dediğimiz, ileri yağlarda ortaya çıkan öldürücü hastalıkların nedeni kilo alma, yani vücudun yağ miktarının artmasıdır.
-Ancak unutmayalım ki şişmanlık ve şişmanlığın neden olduğu, ileri yaşlarda ortaya çıkan hastalıklar, genel kanının aksine önlenebilir hastalıklardır. Özellikle 30’lu yaşlarda farkında olmadan yavaş yavaş karaciğer yağlanması başlamaktadır. Bunun zamanında farkına varılarak karaciğer yağlanmasını önlemek mümkündür. Bu şekilde 40-50 yaşlarda ortaya çıkacak olan birçok sağlık sorunu yaşanmayacaktır. Bu hastalıkların genetik olmadığını, önlenebilir olduğunu daha önce birkaç kez vurgulamıştık.
20. Her gün 2-2.5 litre taze limonlu doğal kaynak suyu içilmeli.
21. Beslenmenin önerildiği şekilde düzenlenmesinin dışında hergün 40-50 dakika sık adımlarla yürüyüş yapılmalı. Evde 10 dakika ip atlanabilir. 30 dakika sevilen bir müzik dinlenebilir. Bir arkadaş, kardeş yada eşiniz ile 10-20 dakika dans edilebilir.
22. Son olarak her gün 2-3 gr katkısız Omega-3 tüketilmelidir.
-Omega-3 yağ kapsülleri içince kesinlikle Omega-6 yağı bulunmamalıdır.
Yorumlar

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.