ref: refs/heads/v3.0

D vitaminini nasıl alacağız?

D vitaminini nasıl alacağız?
24.06.2013
15
A+
A-

D vitamininin faydaları neler?
Normal bir insanın D vitamini ihtiyacı ne kadardır?
Bu miktarı en sağlıklı ve kolay bir şekilde nasıl alırız?
Kan D vitamini seviyesini kimler ölçtürmeli?
İşte D vitamini hakkında merak ettiğiniz tüm soruların cevapları…

D vitamini Nelerde?

D vİtaminini nasıl Alacağız?

D VİTAMİNİ

D vitaminini nasıl alacağız?
Günümüz insanının güneşle teması aşağıdaki nedenler yüzünden azalmıştır:
(1) Şehirleşme nedeniyle yüksek ve kapalı binalara hapsolmamız vücudumuzun yeteri kadar güneş görmesini engelliyor,
(2) Güneş yağı üreticisi firmaların pompaladığı cilt kanseri korkusu nedeniyle bilinçli olarak güneşten kaçıyoruz,
Sonuç olarak, evrimsel süreçte milyonlarca yıl boyunca haşır neşir olduğumuz güneş ışığından eskisi kadar yararlanamıyoruz bu da vücudumuzun yeteri kadar D vitamini sentezlemesini engelliyor, başta kemik erimesi olmak üzere, kanserden tutun kalp hastalıklarına, basit bir gripten tutun bunamaya kadar pek çok rahatsızlığa yakalanma riskimizi artıyor.

D VİTAMİNİNİN FAYDALARI

D vitamini zihinsel faaliyetleri olumlu etkiler, felç geçirme riskini azaltır.

D vitaminini nasıl alacağız? Yaşlandığınızda bunama sorunu ile karşılaşmak istemiyorsanız, Alzheimer olmak istemiyorsanız kandaki D vitamini seviyenizi artırın. 65 yaşın üzerinde, 1766 kişide yapılan bir çalışmada D vitamini seviyesi düşük olanlarda zihinsel fonksiyonlarının gerilediği bulunmuştur. Sydney Üniversitesi tarafından yapılan bir başka çalışmada D vitamini takviyesi alan huzurevi yaşlılarında düşme oranını azaldığı gösterilmiştir.

Grip başta olmak üzere enfeksiyonlara karşı koruyucu rolü vardır.

D vitaminini nasıl alacağız? Vücudumuzun salgıladığı steroid hormonların mikroplarla mücadelede antibiyotik vazifesi gördüğünü biliyoruz. Vücudumuzdaki 200 e yakın steroid hormonu D vitamini olmazsa antibiyotik etkisini yapamaz. Mahkûmlara verilen günlük 2000 IUlik D vitamininin gripal enfeksiyonları önlediği gösterilmiştir. Huzurevinde kalanların, mahkûmların, hep evde oturup dışarı fazla çıkmayan yaşlı insanların, örtünme yüzünden güneş ışığı ile direk teması azalanların mutlaka ağız yoluyla D vitamini takviyesi alması gerekir.

D vitamini kemikleri güçlendirir, kırıkları önler.

The Archieves of İnternal Medicine dergisinin Mart 2009 sayında yayınlanan bir makalede bu konuda yapılmış 12 çalışmanın sonuçları gözden geçirildi. Ağız yoluyla yüksek doz D vitamini alanlarda kırık riski %18-23 oranında azalıyor. (D vitamini seviyenizin düşük olması halinde aldığınız kalsiyum hiçbir işe yaramaz.)

Kalp damar hastalığından korunmada etkilidir.

Arc İntern Med. Dergisinin 2008 Haziran sayısında yayınlanan bir araştırma, D vitamini seviyesi düşük olan insanların kalp krizi geçirme riskinin 2.4 misli daha yüksek olduğunu göstermiştir.

D Vitamini Hipertansiyonu önlüyor.

Michigan Bone Health and Metabolism Çalışmasında 559 kadın 15 yıl süreyle takibe alınıyor. Kadınların dörtte birinde zaman içinde hipertansiyon oluşuyor. Çalışmanın başında vitamin D eksikliği olan kadınlarda gelecekte hipertansiyon görülme riskinin daha yüksek olduğu anlaşıldı.

D Vitamini kanser riskini azaltıyor.

Vitamin Dnin kanser oluşumunu ve gelişmesini önleyen rolü hakkında yayınlanmış 3.000e yakın makale, 275 adet epidemiyolojik çalışma vardır. Bir çalışmada D vitamini seviyesi düşük olan hastalarda meme kanseri riskinin 5 misli daha fazla olduğu gösterilmiştir. Kandaki D vitamini seviyesinin 32 ng/ml üzerine çıkarılması kolon kanseri riskini dörtte bir azaltmaktadır.

Yukarıda saydığım faydaların dışında D vitamini, şeker hastalığı riskini azaltır, Parkinson hastalığının önlenmesine ve yavaşlatılmasına etkilidir, kronik ağrı çeken hastalarda ağrının kontrol altına alınmasını kolaylaştırır.

Normal bir insanın D vitamini ihtiyacı ne kadardır?

Günlük D vitamini ihtiyacımız yaklaşık 5.000 Ünitedir.

Bu miktarı en sağlıklı ve kolay bir şekilde nasıl alırız?

Güneşten alırız. Güneşlenme imkânı olmayanlar D vitamini küpsüllerinden (veya ampul damla şeklindeki ürünlerden) faydalanabilir. Vücudunun üst yarısı çıplak, 10-15 dakika güneşlenen bir kişi günlük D vitamini ihtiyacını karşılamış olur. Sokakta yürürken elinize yüzünüze gelen güneş ışınları D vitamini ihtiyacınızı karşılamaya yetmez. Bu yüzden ister Türkiye’nin güneyinde, ister kuzeyinde yaşayalım yaz kış demeden on on beş dakika vücudumuzu güneşe göstermemizde fayda var. …

D VİTAMİNİNİ NASIL ALACAĞIZ?

Güneş cilt kanserine neden olmuyor mu?

Güneşe maruz kalmanın cilt kanseri riskini artırdığı doğrudur ama güneşin dik geldiği öğlen saatleri dışındaki on onbeş dakikalık kısa süreli güneşlenmeler cilt kanseri yapmaz. Güneşin kanser yapıcı etkisi daha çok güneşin tepede olduğu saatlerde uzun saatler güneş altında kalanlarda görülür. Özellikle çocukluk döneminde vücudunda büller şeklinde güneş yanıkları olanlarda, meslek icabı bütün günlerini güneşin altında geçiren denizci ve çiftçilerde risk yüksektir. (Ben ve çocuklarım, yaz tatilinde bile onbeş dakikadan fazla süre güneşin altında kalmamaya dikkat ediyoruz.)

Yazın tatilde aldığımız D vitamini bütün yıl yeter mi? D vitaminini nasıl Alırız?

Yetmez. Yazın aldığımız D vitamini depoları kısa sürede tükenir. Bu yüzden özellikle kış aylarında mümkün olan her fırsatta güneşlenmeye çalışmalıyız. Kuzey Avrupa ülkelerine gidenler, orada yaşayan insanların parklarda ve bahçelerde güneşi görür görmez soyunduklarını görmüşlerdir.

D vitamini eksikliği açısından esmerlerle beyaz tenliler arasında fark var mı?

Esmer insanların D vitamini sentezi, cildimize renk veren pigmentin yaptığı engelleme yüzünden daha zor olur. Beyaz tenli bir İngilizin güneşte beş dakika yatmayla sentezlediği D vitamini için bizim 15 dakika, bir zencinin ise yarım saat güneşte kalması gerekir. Bu yüzden esmer insanlarda ve zencilerde D vitamini eksikliği daha çok görülmektedir.

Türkiyede D vitamini eksikliği görülüyor mu?

Kendi hastalarımda, erkeklerin yaklaşık % 60’ında kadınların % 80’inde D vitamini eksikliği görüyorum. Özellikle banka çalışanları gibi tüm günlerini kapalı binalarda geçirenlerde D vitamini eksikliği daha sık görülüyor.

Kan D vitamini seviyesini kimler ölçtürmeli?

Güneydeki bol güneşli şehirlerimizden birinde yaşıyorsanız D vitamini seviyenizi ölçtürmenize gerek yoktur. Bundan böyle her gün on dakika (yanmadan) güneş almaya dikkat edin yeter. Türkiye’nin kuzey yarısında yaşıyorsanız, gün boyu kapalı bir mekânda çalışıyorsanız D vitamini seviyenizi ölçtürmenizde yarar var.

D vitamini seviyesini nasıl ölçtüreceğim?

Derimiz tarafından sentezlenen cholecalciferol karaciğerimizde 25 (OH)D adını verdiğimiz D3 vitaminine dönüşür. Bir laboratuvara gidip kanınızda 25(OH)D seviyesini ölçtürmek istediğinizi söyleyin. Sonuç 20 ng/ml altında çıkarsa D vitamini eksikliği var demektir.

D vitami seviyem düşük çıktı, ne yapayım?

Yukarıda anlattığım gibi D vitamini seviyenizi yükseltmenin en ucuz ve en doğal yolu güneşlenmektir. Çeşitli nedenlerle güneşlenme imkânı bulamayanların ağız yolu ile D vitamini almasında fayda vardır. (Eczanelerde satılan D vitamini içeren damla ve ampulleri doktorunuzun önerdiği dozda suya veya süte katarak alabilirsiniz.) Dikkat! Aldığınız D vitamininin sadece D3 olduğundan emin olun, birlikte A vitamini de içeren kapsüllerden uzak durun.

Yiyeceklerle D vitamini ihtiyacımı karşılayabilir miyim?

D vitamini, yiyecekler içinde en çok balıkta, sütte ve yumurtada bulunur. Balıklardan en çok somon balığında bulunur. Bizim Lüfer balığının 100 gramında 310 IU D vitamini vardır. Günde on Lüfer yeseniz bile günlük vitamin ihtiyacınızı karşılayamazsınız. Bir litre tam yağlı sütte yaklaşık 60 IU D vitamini vardır. Yağsız sütün D vitamini değeri ise sıfıra yakındır. D vitamini ihtiyacınızı karşılamak için her gün birkaç kova süt içmeniz gerekir. Özet olarak, yiyeceklerle D vitamini ihtiyacını karşılamak mümkün değildir.

Kullandığım multivitamin içindeki D vitamini yeterli mi?

Multivitaminlerin içinde genelde 200-400 ünite D vitamini vardır. Bu miktar ihtiyacımızı karşılamaya yetmez.

Yaşlılar D vitamini almalı mı?

Yaşlılar, evden dışarı daha az çıktıkları için D vitamini seviyelerine özellikle dikkat etmeleri gerekir. D vitamini takviyesi ile kemik erimesini geciktirmek mümkündür.

Pencerenin arkasından güneşlenebilir miyiz?

Pencere camından 300 nm altındaki ultraviyole ışınlarının % 90’ı geçmez. Bu yüzden cam arkasından güneşlenmenin D vitamini sentezini katkısı sınırlıdır.

Canan Karatay Hocamızın D VİTAMİNİNE HAYATİ ÖNEM VERİN

yazısını okumak için tıklayınız

Yorumlar

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

 1. (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
 2. size bugun yine zevkle okudum,tesekkurler canan hanim.

  1. Hasan Özfidan - Araştırmacı Yazar. dedi ki:

   Saglıklı beslenmeye dikkat dikkat eden ve 2 Yıldan beri her 15 Günde Bir Dvit3 Ampul 300.000 ıu Alan bir yakınım var. Geçenlerde D Vitamini olçümü yaptırdı. 48 ng/mL çıktı. Bilim insanlarının kitap yada yayınlara bakarak yaptıkları açıklamalar mı muteberdir makbuldür, yoksa yaşanan gerçekler, alınan sonuçlar mı makbuldür Bu kadar yoğun D Vitamini kullanmasına rağmen kişinin D vitamini çok yüksek çıkmamıştır. Siz ise, yükseklikten bahsediyorsunuz. Burada bir çelişki tuhaflık var. Bilim ve bilim insanları yaşananlardan gerçeklerden uzaklaşmamalıdırlar!!!. Ayrıca, bilinçli olarak doğru güneşlenenlerin hatta deniz kenarında bütün gün güneş altında duranların D Vitaminini ölçtürün bakalım kaç çıkacak!!! Artık eskisi gibi güneşten D Vitamini alamıyoruz. Önce bunun farkına varalım. Araştırın, inceleyin, gözlemleyin Gerçekleri öğrenin ve öğretin. Prof. Dr. Canan Karatayın açıklamalrına Dogru buluyorum. Kendisini bilmin kahramanı olarak görüyorum.

 3. sule dedi ki:

  Hocam d vitamini alirken icinde a vitamini olandan kacininiz demissiniz. Bebegime verdigim d vitamininde a ve c vitamini de var. Bu sekilde multivitamin kullanilmasi dogru mu? Ayrica icinde seker de var. Bu urunlerin kullanimi dogru mu?

  1. Emin dedi ki:

   Şu bakımdan: Bazı vitaminler ya da mineraller beraber (ya da 2-3 saat gibi yakın zamanda) alındıklarında birbirini engelleyici veya teşvik edici etki yapıyor. A vitamini de D vitamini emilimini azaltan etki yaptığı için, çabanız boşa gitmesin diye.

   Başka örnek: C vitamini de B12 ile beraber olursa onu engelliyor, azaltıyor. Bunun için mesala B12 hapını limonata vb. ile içmek daha iyi değil, etkisini azaltıcı … Aynı şekilde içlerindeki B1 ve B6 da sırf B12 emilmesini teşvik ettiği bilindiği için yanına konuluyor.

 4. hacı ali özhan dedi ki:

  Güneş cilt kanserine neden olmuyor mu?
  Güneşe maruz kalmanın cilt kanseri riskini artırdığı doğrudur ama güneşin dik geldiği öğlen saatleri dışındaki on onbeş dakikalık kısa süreli güneşlenmeler cilt kanseri yapmaz. Güneşin kanser yapıcı etkisi daha çok güneşin tepede olduğu saatlerde uzun saatler güneş altında kalanlarda görülür.

  yukarıdaki cümlelerin tersini söyledi canan hanım televizyonda….bu kısmı kontrol ediniz tekrar….Hacı Ali Özhan

 5. Merhaba
  D vitamini ampülleri ne kadar sıklıkla kullanılır
  Teşekkürler
  Aysel