ref: refs/heads/v3.0

Çocuklarınıza Şekersiz Türk Kahvesi İçirin!

Çocuklarınıza Şekersiz Türk Kahvesi İçirin!
17.03.2015
5
A+
A-

[box type=”info” ]Karatay: Çocuklar, Türk kahvesini şekersiz olmak şartıyla istedikleri kadar içebilir. Kahve çok güçlü bir antioksidandır.[/box]

karatay-ramazan
Bursa 13’üncü Kitap Fuarı’nda imza günü etkinliğine katılan Canan karatay, çocukların sağlıklı ve doğal gıdalarla beslenmesinin çok önemli olduğunu, paketlenmiş suni yiyecekleri asla tüketmemeleri gerektiğini söyledi.

KÖY YUMURTASI, PAÇA…
Türkiye’de zeytin, zeytin yağı, fındık ve fıstığın bol olduğunu  anlatan Karatay, “Çocukları bunlara alıştırmamız lazım. Sarısıyla doğal köy  yumurtası, yağıyla doğal kuzu eti yemeleri lazım. Çocuklara paça vermek de çok  önemli. Büyüme çağındaki çocukların köy tereyağı yemesi de çok önemli. Bunların  içinde çocukların büyüme çağında çok ihtiyaçları olan kalsiyum, protein, mineral,  vitamin, omega 3 ve bütün yağlar bulunuyor. Bu yağlar ve çocukların büyüme  çağında ihtiyacı olan A, D, E ve K vitaminleri vücuda girdiği zaman çocuklar cin  gibi oluyor” diye konuştu.
BOLCA FINDIK, FISTIK
Karatay, çocuklara bolca fındık ve fıstık yemelerini tavsiye etti. Bu yiyeceklerin kan yapıcı ve vücudu ısıtıcı özelliği bulunduğuna  değinen Karatay, “Fındık ve fıstıkta doğal karbonhidrat, yağ, protein, mineral ve  vitaminler vardır. Fındık, fıstık doğanın vitamin ve mineral kaynağıdır”  ifadesini kullandı.
Büyüme çağındaki çocuklara özellikle doğal karbonhidrat bulunduran  yiyecekler öneren Karatay, kuru baklagillerin doğal karbonhidrat içerdiği  bilgisini verdi. Karatay, “Çocukların mutlaka kuru fasulye, mercimek, börülce  yemesi lazım. Yalnız kuru fasulye, pilav üstü olmayacak” değerlendirmesinde  bulundu.
  Okul kantinlerindeki hazır yiyeceklerin çocukların sağlığına zararlı  olduğuna dikkati çeken Karatay, şunları kaydetti:
“Kantinlerde doğal, günlük sebze ve meyveler bulunabilir, çocuklara  onlar sunulabilir. Sağlıklı, doğal süt, fındık ve fıstık da sunulabilir. Anneler,  okula giderken çocuklarının ceplerine, çantalarına fındık, fıstık, bir de ayran,  ev yapımı yoğurt koysun. Çocuklar ev yoğurdunun içine ceviz koyup kaşıklasın.  Kantinlerde pakete girmiş yiyecek bulunmasın. Ceviz, omega 3, D vitamini çok  önemli, beyni geliştirmek için. Roma İmparatorluğu zamanında ruh hastalarına  ceviz yediriliyordu, beyinlerini geliştirmesi için.”
Canan Karatay, saatlerce bilgisayar başında çalışmanın beyinleri  dumura uğrattığını ifade ederek, çocukların hareket etmesi gerektiğini anlattı.
Öğrencilere şeker yemelerini hiçbir zaman önermediğine dikkati çeken  Karatay, “Şeker beynin gıdasıdır” denildiğini ancak şeker ve tatlıların geçici  bir süre enerji ve mutluluk sağladığını, beyne gıda vermediğini dile getirdi.
ŞEKERSİZ OLMAK ŞARTIYLA İSTEDİKLERİ KADAR TÜRK KAHVESİ…
Karatay, Türk kahvesinin beyin için uyandırıcı etkisi olduğuna işaret  ederek, “Çocuklar, Türk kahvesini şekersiz olmak şartıyla istedikleri kadar  içebilir. Kahve çok güçlü bir antioksidandır. Şeker beyinde tahribat yapar, kahve  onu düzeltir, cin gibi yapar” diye konuştu.
ETİKETLER: , , ,
Yorumlar

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.