ref: refs/heads/v3.0

Canan Karatay; TÜRK MUTFAĞI SAĞLIKLIDIR

Canan Karatay; TÜRK MUTFAĞI SAĞLIKLIDIR

Sağlıklı yeme içme alışkanlığımızı nasıl geliştirelim, zararlı alışkanlık ve damak tatlarımızı nasıl faydalı olan bir beslenme sekline dönüştürelim?

-Benim önerdiğim bir günlük beslenme planı dikkatle incelendiğinde görüleceği gibi bir iki zararlı olan yasağın dışında sıkı bir diyet listesi konu değildir. Çocukluğumuzdan beri alışmış olduğumuz, annelerimizin her gün sofrada önümüze getirdiği aşlar, ve sıcak yemeklerdir. İnsan doğasında kısıtlamalara karşı bir direnç vardır, bu nedenle yasaklamalar ve kısıtlamalarla zaten başarı elde edilememektedir. Akdeniz mutfağında kısıtlanması gereken, sağlığa zarar veren besin türü zaten bulunmamaktadır.

Hepsinin mutlaka sağlığımıza bir faydası vardır, yani TÜRK MUTFAĞI sağlıklıdır. ANCAK TÜRK MUTFAĞINDA BAZI BESİNLER HAZIRLANIŞ VE YANLIŞ PİŞİRİLME ŞEKİLLERİ İLE SAĞLIĞIMIZA ZARARLI HALE DÖNÜŞTÜRÜLMEKTEDİR.

Örneğin, her türlü kızartılmış olan yiyecek, gerek yüksek kalori sağladıklarından (yağda kızartılan yiyeceklerin kalorileri çok yüksektir), gerek kızartma yağının yüksek ısıda kanser yapıcı maddelere dönüşmesi bakımından sağlığımıza son derece zararlıdır. Ayrıca her türlü yağda kızartılmış olan sebze, et vs. kanımızdaki trigliseridler de (ki en tehlikeli kan yağlarıdır) yükselterek damarlarımızın tıkanmasına neden olmaktadır. Çocuklarımızın ve gençlerin, her kadın ve erkeğin bu tür kızartmaları tüketmeleri (fast food yiyecekleri gibi) sakıncalıdır ve de sağlıkları için son derece tehlikelidir.

Prof. Dr. M. Canan Efendigil Karatay
Kalp ve İç Hastalıkları Uzmanı
Karatay Sağlık Kitapları Yazarı

Yorumlar

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.