ref: refs/heads/v3.0

Canan Karatay : İnsan vücudunda her şey asittir

Canan Karatay : İnsan vücudunda her şey asittir
08.12.2013
5
A+
A-

Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay, yeni kitabı “Karatay Diyeti’yle Beslenme Tuzaklarından Kurtuluş Rehberi”ni tanıttı…

kar

Karatay, insanların sağlıklı sanarak bol miktarda sağlıksız yiyecek tükettiğini söyledi.

Sağlıklı protein ve yağın insan vücudu için büyük önem taşıdığını vurgulayan Karatay, “kalori hesabı” ile beslenmenin yanlış olduğunu öne sürerek, “Eskiden alınan kalori miktarının kilo aldırdığı, az kilo alırsanız kilo verirsiniz şeklindeki düşünce çoktan bozulmuştur ve değişmiştir. Siz 110 kilo bir kişiyi zayıflatmak için, bin 200 kalori verip sonra da ’1 saat yürüyeceksiniz’ derseniz bu yanlıştır. Anadolu’da ‘aç ayı oynamaz’ derler. Yani siz enerji sağlamazsanız, 100 kiloluk kişide nasıl hareket sağlarsınız?” diye konuştu.

Karatay, “az yağlı yemenin” beslenme tuzaklarından birisi olduğunu savunarak, “Doğada 23 türlü yağ vardır. Bunların hepsi, doğal olduğu sürece insan vücuduna gereklidir. Hangi yağlar zararlıdır? Trans yağ dediğimiz, bozulmuş, doğallığını kaybetmiş yağlar tehlikelidir. Trans yağlar, margarinlerde bulunan yağlardır. Sıvı yağ, katılaştırıldığı anda transyağ oluşur. Ne kadar trans yağ oluştuğu önemli değildir, zaten ölçülmesinin de imkanı yoktur” dedi.

“Yağı yakmayın”

Karatay, yağlar yakıldığında trans yağ oluştuğunu, fazla kızgın yağın ve mangalda çok pişirilmiş etin tehlikeli olduğunu kaydederek, yağın yakılmaması gerektiğini ifade etti.

Obeziteyle savaş konusunda hazırlanan kamu spotlarında az yağlı yenilip çok hareket edilmesi yönünde verilen mesajları yanlış bulduğunu anlatan Karatay, “Bununla kimse kilo veremez. Ancak halsiz kalır, perişan olursunuz. 3 gün sırt üstü yattıktan sonra, gider bütün yiyeceklere, tatlılara saldırırsınız” ifadelerini kullandı.

“Alkali beslenmeyi kabul etmiyorum”

Gazetecilerin sorusu üzerine asitli gıdaların zararlarına vurgu yaparak “Alkali beslenme” konusuna değinen Karatay, şöyle konuştu:

“Ben alkali beslenmeyi kabul etmiyorum. Doğal olan insan vücudu, böbrekler sağlıklı çalışıyorsa, doğal herşeyi yediğiniz sürece, sizin böbrekleriniz, vücudunuzun asidini de alkalisini de ayarlar. ‘Alkali diyet’ diye bir şey olamaz. Vücuttaki asididesini ve alkaliliğini ancak böbrekler sağlar. Böbrekler sağlıklı çalışırsa, bu olur. Böbrekler, sağlıklı yağ yediğinizde, sağlıklı protein yediğinizde ve bol su içtiğinizde, sağlıklı çalışır. Bunu yapmadıktan sonra, ister alkali ister asit yiyin. İnsan vücudunda herşey asittir bunu da unutmayın.”

Karatay’ın yeni kitabında, “Proteinin en önemli gıda olduğunu unutma”, “Yağ kötüdür diyenlere inanma”, “Yağların hepsini aynı kefeye koyma”, “Yüksek oranda karbonhidrat tüketme”, “Kolesterolünü sev”, “İnsülin direncini önemse”, “Bebeğini bebe bisküvisi ile besleme” gibi başlıklarda, beslenme hakkında formüller veriliyor.

Yorumlar

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.