REKLAM
X
Karataydan hurma uyarısı

Canan Karatay hurma uyarısı yaptı

Orucun zeytinle açılmasını isteyen Prof. Dr. Karatay, ‘Hurma şeker deposudur; şekerinizi zıplatmayın’ dedi
Karataydan hurma uyarısı
Karataydan hurma uyarısı

 

Uzmanlar art arda sağlıklı oruç tutmanın yollarını anlatırken; ezber bozan açıklamalarıyla dikkat çeken Prof. Dr. Canan Karatay, yine çok konuşulacak bir çağrıda bulundu. Ramazan sofralarının baş tacı olan hurmanın yüksek oranda şeker içerdiğini söyleyen Prof. Dr. Karatay, “Hurma yiyerek şekerinizi oynatmayın. Orucunuzu zeytinle açın. Eğer göbeğiniz varsa, karaciğeriniz yağlıysa, tansiyonunuz yüksekse, şeker hastasıysanız, kilo vermek istiyorsanız hurmadan uzak durun” dedi.

10-15 TANE YİYEBİLİRSİNİZ

Zeytinin dünyanın en yararlı meyvesi olduğunu belirten Prof. Dr. Karatay, “İftarda yiyeceğiniz birkaç tane zeytin midenize fayda sağlayacaktır” şeklinde konuştu. Sahurda da 10-15 zeytin yenilmesini öneren Prof. Dr. Karatay, şöyle devam etti: “Zeytinin yanına tereyağında pişirilmiş 2 yumurta, 1 avuç içi kadar beyaz peynir, 1 çay bardağı ceviz içi, domates ve salatalık ekleyerek acıkmadan orucunuzu tutabilirsiniz.” İftar ile sahur arasında bol sıvı tüketmek gerektiğini anlatan Prof. Dr. Karatay, kola gibi asitli içecekleri ise yasakladı. Bunun yerine limonlu şekersiz çaylar, limonlu bol su, ayran ve süt içilmesi gerektiğinin altını çizdi.

KELLE-PAÇAYI UNUTMA

Kalp-damar hastalıklarına yol açtığı gerekçesiyle birçok doktorun ‘Uzak durun’ dediği kelle-paça ve işkembe çorbasını da öneren Prof. Dr. Karatay, iftarda da kelle-paça çorbasının içilebileceğini vurguladı. “Çorbanın her türlüsü faydalıdır. Özellikle iftar sofrasında zeytinle açılacak orucun ardından paça çorbası da içilebilir” diyen Prof. Dr. Karatay, hamur işlerinden de uzak durulmasını istedi. Prof. Dr. Canan Karatay, “Pilav, makarna, börek gibi aşırı hamur işi tüketmekle şekerimiz aniden yükselip aniden düşecek ve bizi rahatsız edecektir. Bu yüzden bunları yemeyin. Demiriniz düşükse çay ve kahve içmeyin. Bol su için” önerisinde bulundu.

HAZIMSIZLIK ÇEKENE YOĞURT

İftarda ve sahurda 15-20 tane zeytin tüketmenin vücuda uzun süre yeterli minerali ve tuzu sağlayacağını söyleyen Prof. Dr. Canan Karatay, aynı zamanda bol bol da yoğurt yenilmesini istedi. Prof. Dr. Karatay, “Yoğurt hazım sistemini de harekete geçirerek kabızlık sorununu önleyebilir” dedi.

KARACİĞERİ YORMAYIN

Sahura kalkmadan oruç tutmanın sağlığa zarar verdiğini anlatan Prof. Dr. Karatay, şu uyarıda bulundu: “Ramazan’da kimileri kilo vermek amacıyla oruç tutmaktadır. Bu son derece sakıncalıdır. Bilimsel olarak, bu olay karaciğer ve pankreası yorup yağlandırdığı için sağlığa zararlı olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir