ref: refs/heads/v3.0

Canan Karatay : D vitamini zayıflatıyor

Canan Karatay : D vitamini zayıflatıyor
27.11.2013
7
A+
A-

[box type=”shadow” align=”aligncenter” ]Kilo vermenin ve sağlıklı yaşamın püf noktalarını açıklayan Prof. Canan Karatay, uykuda zayıflamanın mümkün olduğunu söyledi [/box]

 

canan karatay d vitamini

canan karatay d vitamini

Kilo sadece seçerek yemekle olmuyor, uyurken de kilo vermeniz mümkün. Diyet önerileriyle ilgi görenProf. Dr. Canan Karatay, yemeklerden 4-5 saat sonra devreye giren leptin hormano adlı hormonun, yağları yaktığını belirtti. Bu hormon depolanmış yağları kan şekerine dönüştürüp gerekli enerjiyi sağlıyor. Hormon sabah 02-05 saatleri arasında en yüksek düzeyde salgılanıyor. Ancak bu salınımın gerçekleşmesi için akşam saat 8′den sonra yemek yenmemesi gerekiyor. Yemek yemenin insilün salgılayarak yağları depo ettiğini söyleyen Karatay, “Leptin yediklerinizi enerjiye çevirir. Bu hormon en çok saat 2 ile 4 arası salgılanıyor” dedi. Yani akşam saat 8′den sonra hiçbir şey yenmez ise gece yarısı leptin hormonu ortaya çıkıyor ve kalçalar ile göbektekiğindeki yağları yakıyor.

‘LİGHT’ HASTA EDİYOR

Son yıllarda hızla çoğalan ve her gıda maddesine uygulanan diyet yapıcı ürünler sağlığımızı tehdit ediyor.Prof. Karatay, aspartam kullanılan diyet içeceklerin vücuda girdiğinde ısındığını, ardından sahte alkolyapımında kullanılan metionin ve metanol denilen maddeye dönüştüğünü ifade etti.

Karatay, light olarak adlandırılan içeceklerin içindeki ‘aspartam’ın şeker hastalığı ve kanser riski taşıdığı kaydetti. Ayrıca mısır şurubunda bulunan fruktoz en tehlikeli şeker olduğunu vurgulayan Karatay, “Şeker kanser hücrelerini besler” dedi.

D VİTAMİNİ ZAYIFLATIYOR

Canan Karatay, D vitaminsiz zayıflamanın mümkün olmadığını söyledi. D vitaminin vücutta bulunan en doğal ve en güçlü antioksidan olduğunu söyleyen Karatay, bu vitaminin alınmaması durumunda kiloverilemeyeceğinin altını çizdi. Süt ürünleri, yumurta, ton balığı, tereyağı ve yulaf ezmesinde bulunan D vitaminin, en önemli kaynağının ise güneş ışığı olduğu biliniyor.

PAKET KISIRLIK

Prof. Dr. Canan Karatay, hem erkeklerde hem kadınlarda artan kısırlığın nedeninin, ‘paketlenmiş gıda’ olduğunu söyledi. Karatay, “Okul kantinlerinde satılan aşırı şekerli ve paketlenmiş gıdaların hormon bozukluğuna yol açtığını, hem erkeklerde hem de kadınlarda kısırlığın artmasında en büyük etken olduğu kanıtlandı. Gençlerimiz, çocuklarımız geleceğimizdir. Sağlıklı büyütmek mecburiyetindeyiz. Şekerli yiyeceklerden, paket yiyeceklerden uzak durmaları şart. 12 yaşındaki çocukların belleri, memeleribüyümekte. Bunun nedeni paketlenmiş yiyecekler” diye konuştu.

ASPARTAM HER YERDE

Meşrubatlar Meyveli içecekler Sakızlar Meyveli yoğurtlar Dondurulmuş tatlılar Sofralık tatlandırıcılar Çocuk şurupları Sporcu içecekleri Çikolatalar Nane şekerleri Kahvaltılık gevrekler Konserve meyveler

BUNLARA DİKKAT!

Şeker, un yok. Bol protein Çiğ veya az pişmiş sebze Ara öğün yok Saat 20′den sonra yemek yok

Meşrubatlar Meyveli içecekler Sakızlar Meyveli yoğurtlar Dondurulmuş tatlılar Sofralık tatlandırıcılar Çocuk şurupları Sporcu içecekleri Çikolatalar Nane şekerleri Kahvaltılık gevrekler Konserve meyveler

BUNLARA DİKKAT!

Şeker, un yok. Bol protein Çiğ veya az pişmiş sebze Ara öğün yok Saat 20′den sonra yemek yok

Yorumlar

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.