ref: refs/heads/v3.0

BEBEĞİNİ ‘BEBE BİSKÜVİSİ’ İLE BESLEME

BEBEĞİNİ ‘BEBE BİSKÜVİSİ’ İLE BESLEME
28.06.2016
3
A+
A-

Bebeklerinizin sağlıklı büyümesini istiyorsanız reklamlara aldanmayın!

Onları evde hazırladığınız doğal besinlerle besleyin!
Hiçbir gıda “Annesütü” gibi olamaz ve onun yerini
tutamaz!

Çocukların gelişimi hazır mama ada bisküvi ile olmaz!

OLDUĞUNU İDDİA EDENLERE DUYURULUR!

Çeşitli rafine olmuş unlardan birçok kimyasal katkı maddesi ilave edilerek üretilmiş, tat vermek için aşırı miktarda yapay tatlandırıcı, şeker ya da tuz ilave edilmiş, trans yağ içeren, fabrikasyon işlem görmüş ve paketlenerek satışa sunulmuş olan glisemik indeksi yüksek yiyecek ve içecekler, bebek ve çocuk sağlığı için zararlı olmaktadır.

Piyasada bulunan bisküvi paketlerinin içeriklerini okuduğumuzda,bu paketlerde tamamen işlem görmüş birçok katkı maddesi ve kimyasal bulunduğunu görmekteyiz. Besin maddesi içerdiği belirtilen ya da iddia edilen ‘sütlü bebe bisküvileri’nde dahi 5 temel sorun bulunmaktadır.

1. Bisküvilerin tümünde aşırı miktarda leker ve karbonhidrat bulunmaktadır. Büyümekte olan bebeğin temel gereksinimi olan protein ise, ‘sütlü bisküvi’ ifade kullanılmış olmasına rağmen yüzde 1 oranında süt içerdiğini görüyoruz. Ayrıca bu yüzde 1 oranında olduğu belirtilen sütün kaynağı açık şekilde
belirtilmemektedir. Fabrikada üretilmiş ve paketlenmiş olan ürünlerin büyük çoğunluğunda ‘süt tozu’kullanılmış olma ihtimali bulunmaktadırç Aynı zamanda proteinlerin içeriği olarak, gerek yumurta gerekse soya proteininin kaynak, miktar ve oranları da tam olarak verilmemektedir. Çeşitli şekerlerle yüklü olan fabrikasyon ürünlerin birçoğunda, sağlıklı bir bebek için şart olan ‘lif’ miktarı da çok azdır.

2. Soya lesitini (soya proteini) miktarı kesin olarak belirtilmemiştir ve bilinmemektedir. Genel olarak, soya proteini genetiği değiştirilmiş olan GDO’lu soya ürünlerinden elde edilmektedir. Yapılan araştırmalar, genetiği değiştirilmiş olan soya ürünlerinin gastro-intestinal sistem inflamasyonuna ve tümörlere neden olduğunu göstermiştir.

3. Şeker miktarı çok yüksek olan (şeker, früktoz şurubu, glikoz şurubu vb. içermektedir.) bebek bisküvileri, bebeklerde ve çocuklarda mide asidi fazlalığı, hazımsızlık, gaz, ishal gibi değişik belirtilere neden olmaktadır.

4. Ayrıca birçok bebe bisküvisinde temel yağlar bulunmamaktadır. Temel yağların yerine aşırı derecede işlem görmüş olan bitkisel yağlar (Omega-6 yağları) bulunmaktadır. İşlemden geçmiş, fabrikada üretilmiş çeşitli, bitkisel yağ ve rafine un içeren ürünlerde, işlem ve üretim sırasında aşırı miktarda ‘trans yağ’ oluşmaktadır. oysa paketin üstünde ‘Trans yağ yoktur’ ifadesi yer almaktadır. Trans yağlar vücudumuza 2 şekilde zarar verir.

Öncelikle bir organizmaya girdikleri zaman, her türlü hicresel ve kimyasal (histobiyokimyasal) bozuklukları başlatan serbest oksijen radikallerinin artmasına neden olurlar. Sonra da hücre zarlarında gerekli olan sağlıklı Omega-3 ve Omega-6 yağlarının yerini işgal ederler. Bu nedenle de doğal olarak aldığımız Omega-3 ve Omega-6 yağlarının hücre zarlarına girmesini engellerler. Hücre zarları ve hücrelerin normal işlevleri bu şekilde engellenmiş olur.

5. Bebe bisküvilerinde buğday unu, mısır nişastası, buğday glüteni ve yulaf glüteni gibi maddeler ihtiva ettiklerini de görüyoruz. Oysa yapılan birçok bilimsel araştırlamda, buğday ve tahıl glüenlerinin, özellikle çocuklarda ‘alerjik ve oto-immün hastalıklar’ olmak üzere, ileri yaşlarda alerjik astım, tiroidit, pankreatit gibi birçok hastalığa neden olduğu gösterilmiştir.

Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay
Kalp ve İç Hastalıkları Uzmanı
Karatay Sağlık Kitapları Yazarı

Yorumlar

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.