ref: refs/heads/v3.0

Canan Karatay Cnn Türk Buket Aydın’a Konuk Oldu

Canan Karatay Cnn Türk Buket Aydın’a Konuk Oldu
02.11.2018
2
A+
A-

Ekmek ve şekere karşı savaş açan Prof. Dr. Canan Karatay, CNN TÜRK’te Buket Aydın’ın sunduğu ’40’ programında ekmekseverlere seslendi. Neden ‘Ekmek yemeyin’ dediğini açıklayan Karatay, ekmekten vazgeçmek isteyenlere de tavsiyelerde bulundu.

PROGRAMIN TAMAMINI BU LİNKTEN İZLEYEBİLİRSİNİZ ➤ https://bit.ly/2DeRU2F

Canan Karatay’ın ekmek açıklamaları şöyle:

“Ekmek bir kere vücuda girdiği anda şekerdir. Vücut onu şeker olarak görür ve şeker olarak muamele eder. Ekmek, modern buğday ekmeğinden bahsediyoruz. Cüce buğday ekmeğinden bahsediyoruz. Gluteni çok fazladır. İçindeki glutenden dolayı sizi acıktırır. Doyamıyorum doyamıyorum diyorsunuz ya bundan dolayı, sizi acıktırır.

“Gluten nedir?”

Gluten buğdayların veya çavdarların veya arpaların içinde bulunan bitkisel bir proteindir. Bu bitkisel proteinin bu bitkileri doğanın zararlarına karşı bu gluten vardır. Geleneksel buğdayda da vardır yüzde 10-14 oranındadır. Fakat hibrit dediğimiz buğdayda, ithal ettiğimiz buğdayda yüzde 60-80 oranında gluten vardır. Türkiye’de de çok fazla tüketildiği için tehlikelidir. Ekmek niçin tehlikeli, glutenden dolayı. Ekmeğin içinde bulunan karbonhidrat, pankreastan insülin hormonunu salgılatıyor. Onun için acıkıyorsunuz. Hibrit buğday, yabancı buğdaylardan yapılanlara ben karşıyım. Fabrikadan gelen unda 10 tane katkı maddesi var kardeşim. Bırakamıyorum diyenler bağımlı oluyorlar. Beyinde bağımlılık oluyor. Beyindeki bağımlılık morfin reseptörlerini uyarıyor. Onu mutlu sanıyor 2 saat sonra tekrar arıyorlar. Onun için yemeyin diyorum efendim. Yememek de mümkün.

“Ekmek yemekten vazgeçmek istiyorsanız…”

Yapanlar nasıl yapacaklar? Yavaş yavaş azaltarak yapacaklar. Geleneksel buğdayı alıp, bütün buğday yemeye başlayabilirler. İlla ekmek yemek şart değil, illa pizza yemek şart değil, illa sandviç yemek şart değil, tost yemek şart değil. Kusura bakmasınlar. Bunları yedikçe acıkıyorsunuz. O sırada bir tokluk hissi veriyor, şişkinlik de veriyor. O şişkinlik veren ne? Gluten. Bakın glutenin 20 tane zararı var; burun tıkanıklığı, kaşıntı, parkinson, sık acıkma, tatlı krizine girme, erken bunama, sık sık düşük yapma, migren, ishal ve kabızlık, büyüme geriliği, sık sık hastalanma, kanserler, beyinde bulanıklık yapıyor, şeker hastalığı, haşimato, kronik troid, otizm, çocuklarda dikkat dağınıklığı. Biliyorsunuz gazetede vardı, çocuk doktoru söylüyordu ‘Poğaça vermeyin çocuklarınıza dikkat dağınıklığı yapıyor’ diye.”


Yorumlar

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.