ref: refs/heads/v3.0

Canan Karatay Uyarıyor: Bu Dondurulmuş Gıdaları Tüketmeyin

Canan Karatay Uyarıyor: Bu Dondurulmuş Gıdaları Tüketmeyin
11.01.2023
49
A+
A-

Dondurucular hayatımızı kolaylaştıran bir gereçler olsa da çoğu zaman sağlık üzerine olumsuz etkileri olabiliyor. Aslında bu olumsuz etki dondurucudan değil de yine de insan etkisi ile meydana gelmektedir. Bunun en büyük etkeni ekonomik maliyeti düşürmektir. İçeriği kalitesiz, malzeme kalite düşük gıdalar, raf ömrünü uzatmaya yardımcı bazı katkılar sağlığımızı tehdit ediyor. Canan Karatay hocamız bu bazı dondurulmuş gıdaları tüketmememiz konusunda uyarıyor. Şimdi bu dondurulmuş gıdalara göz atalım:

1: Donuk Pizza

Donuk pizzalarda özellikle maliyeti düşürmek için düşük kalitede işlenmiş etlere yer verilmektedir. Buna ek olarak raf ömrünü uzatmak için de doymuş yağlar sık kullanılmaktadır. Kalitesiz işlenmiş etler özellikle yüksek sodyum içeriği tansiyon hastalığı riskini arttırmaktadır. Yine pizza da bulunan yüksek doymuş yağ oranı kalp ve damar hastalıkları riskini ciddi oranda arttırmaktadır. Son olarak bu pizza hamuru kalın yapısı ve un da bulunan katkı maddeleri ile de ayrı bir zararlı etkisi vardır. Bu yüzden donmuş pizzaların tüketimi tavsiye edilmemektedir

2: Hamur İşleri

Donuk hamur işleri ürünlerinin en büyük risk doymuş yağ oranının yüksek olmasıdır. Özellikle hamur işlerinin daha uzun süre muhafaza olması için margarin ve türevleri yağlar kullanılmaktadır. Donuk börekler, ekmekler kısacası un içeren gıdaların neredeyse  tamamı margarin içermektedir.

3: Yağda Kızartılmış Gıdalar

Kızartışmış donuk ürünlerde en büyük sorun yüksek sodyum oranı ve doymuş yağ oranıdır Bu da kardiyovasküler rahatsızlıklara doğrudan sebep olmaktadır. Yine bu yağlar uzun süre kullanıldığı için damar tıkanıklığı sorunlarına da sebebiyet vermektedir.

4: Sosisler

Taze sosisler bir yana donmuş sosisler yağlık açısından çok ciddi zararları mevuttur. Yüksek tuz oranları, koruyucu katkı maddeleri ve yüksek yağ  oranı sağlığımıza risk oluşturmaktadır. Sadece donuk değil taze sosislerden de uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.

5: Hazır Yemekler

Yine katkı madde oranı fazla, yüksek tuz ve yağ oranları ile donmuş hazır yemeklerin de tüketilmesini önermiyoruz.

6: Patates Kızartması

Patates kızartmaları evde kullanılan yağlara nazaran hazır donuk ürünlerde neredeyse 3 kat daha fazla yağ içermektedir. Bu da 3 kat daha fazla kalori demektedir. Fazlalık kilolardan şikayetçiyseniz donuk patates kızartması ve türevlerinden uzak durun.

7: Donuk Pastalar

Hazır donuk pastalarda tekstürü korumak ve oksidasyonu engellemek için çok ciddi oranda doymuş yağ yani margarin kullanılmaktadır. Hiç bir şekilde donuk pastaları tüketmenizi tavsiye etmiyoruz . Aynı zamanda bu gıdalar çok ciddi yüksek şeker oranlarına sahiptir.

 

Yorumlar

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.