ref: refs/heads/v3.0

CANAN KARATAY UYARDI !. DAMARLARI MAHVEDİYOR,KOLESTEROLÜ YÜKSELTİYOR !.

CANAN KARATAY UYARDI !. DAMARLARI MAHVEDİYOR,KOLESTEROLÜ YÜKSELTİYOR !.
09.01.2023
66
A+
A-

Sabah kahvaltısı günün en önemli öğünüdür. Bu yüzden sabah kahvaltısında tükettiğimiz besinler oldukça önemlidir. Herkes çok sever hamur işlerini sabah kahvaltılarının vazgeçilmezidir belki de. Fakat vücudu asıl tüketende bu hamur işleridir. Bütün bu ürünlerin zararlarını duydukça şaşıracaksınız.

Açma, poğaça kahvaltılarımızın vazgeçilmezidir. Lezzetli ve hızlı yapılıyor oluşu özellikle tercih sebebi haline getiriyor. Özellikle çocuklar okula giderken tükettikleri besinler arasında da başta geliyor. Fakat zararları oldukça fazla.

POĞAÇA YEMENİN ZARARLARI NELERDİR ?

Kalp Damar Rahatsızlıklarına Zemin Hazırlıyor:

Poğaça ve açma gibi ürünlerde yağ oranı oldukça yüksektir. Yapımında oldukça fazla yağ kullanılmaktadır. en yüksek zararı içeren yağlardan biri olan margarinin poğaça ve açma yapımında kullanılıyor olması da  kalp damar rahatsızlıklarını tetikleyen en büyük etken. Daha çok sabah tüketiliyor olması da kalbin daha çok yorulmasına neden oluyor. Bu da gün geçtikçe durumun daha da ilerlemesine ve bununla birlikte damarların tıkanmasına neden olmaktadır.

Mide Rahatsızlıklarına Neden Oluyor:

Ne kadar severek tüketiyor olsak da bu ürünleri tüketmek günümüzün kötü geçmesine neden olabilir. Özellikle mide sorunu yaşayan bireyler sıcak sıcak bu besinleri tüketirlerse mide ağrılarına ve midede yanmaların oluşmasına neden olur.

Bağırsaklara Zarar Verir:

Sık sık poğaça ve açma gibi ürünleri tüketmek tuvalete çıkmanıza engel olabilir. Bağırsakların yavaş çalışmasına neden olmaktadır. Özellikle sade ğ-poğaçaları tüketmemek gerektiği belirtilmektedir.

Kolesterolün Yükselmesine Neden Olur:

Çok yağ içeren ürünler olduğu için kroner kalp rahatsızlıklarına neden olmaktadır. LDL adı verilen kolesterol seviyesinin yükselmesine zemin hazırlar.

Çocuk Sağlığı İçin Bir Tehdit Oluşturmaktadır:

Gelişim çağında olan çocukların tüketmiş olduğu ürünlere çokça dikkat edilmesi gerekmektedir. Çokça bu ürünlerden tüketmek gelişim sürecindeki bireylerde dikkat eksikliğinin ve hiperaktive bozukluklarının görülmesine neden olmaktadır.

Kilo Almaya Sebep Olur:

Bir adet poğaça yaklaşık olarak 450 kaloridir ve bir poğaça tükettikten sonra bu kalori değerini yok etmek için  tempolu bir şekilde 7500 adım atmak gerekmektedir.  Bu tür ürünleri 2 ay boyunca düzenli bir şekilde tüketmiş olursak eğer 2,5 kilo yağ oranını da beraberinde almış oluruz.

Sağlıkla kalın..

Yorumlar

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.