REKLAM
X

Bamya Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Sağlık açısından oldukça faydalı özellikleri olan bamya ne yazık ki yeteri kadar değer görmüyor. Tadı ve fiziksel özelliği açısından pek tercih edilmeyen bamya, daha çok tüketmeniz gereken gıdalar arasında yer alıyor. Buna rağmen yine de tüketmek istemeyenler için alternatif gıda olan bamya tohumuna değineceğiz. Bu şekilde bamya tohumunun yapısındaki değerli besin maddeleri ve vücudumuz için faydaları nelerdir göz atalım.

Bamya Tohumu Faydaları Nelerdir?

1: Yüksek Besin Değerine Sahiptir

Bamya tohumu yapısında demir minerali, fosfat, kompleks B vitamini bolca içermektedir. Bu besin değeri ile kas ve kemik yapısının korunmasına ve güçlenmesine destek olur. Özellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan kas ve kemik erimelerinin önlenmesine yardımcı olmaktadır. Yapısında bulanan demir minerali ile de kan düşüklüğü sorununun önüne geçmiş olacaksınız.

2: Hastalıklara Karşı Korur

Bamya tohumu özellikle vücutta ortaya çıkan enfeksiyonlara karşı korumada önemli rol oynamaktadır. Virüs ve bakterilerin vücuttan atılmasına destek olur. Kış hastalıklarına karşı bakterileri yok eder. Vücudun direncini artırarak hastalıklara karşı korumayı sağlar. Soğuk algınlığı ve grip kronik sorunlarda da etkilidir.

3: Kansere Karşı Korur

Özellikle kolon kanseri başta olmak üzere diğer kanser ve tümör hücrelerine karşı etkidir. Yapısından bulunan değerli besin maddeler antioksidan etkisi ile serbest radikallerin atılmasına destek olacaktır. Kanser ve tümör hücrelerinin en başta vücudu girmesini önler. Vücudun içinde bulunanların da atılmasında görev almaktadır. Hastalıklara karşı koruma etkisi de buradan gelmektedir.

4: Sinir Sistemini Korur

Sinir sistemi özellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan sorunlar arasında yer almaktadır. Yaşlılarda ortaya çıkan titreme, alzheimer, demans gibi rahatsızlıklara karşı korur. Aynı şekilde bu B vitaminleri sinir sistemini doğru çalışmasını sağlar. Bu da ilerleyen yaşlarda fiziksel hareketlerin daha rahat yapmasına destek olacaktır.

5: Zayıflamaya Yardımcı Olur

Bamya tohumu metabolizmayı hızlandırıcı etkisi vardır.  Düşük kalori ve yüksek lif sayesinde kilo vermek isteyenlerin rahatça tüketebileceği gıdalar arasındadır. Aynı şekilde bağırsakların da boşaltılmasına destek olur. Bu sayede sindirim sisteminin doğru ve düzenli çalışmasına destek olur.

6: Tansiyonu Dengeler

Yapısında bulunan B vitaminleri ile kas ve sinir sistemini düzenli çalıştırır. Kan ve kas arasındaki kan basıncını dengelemeye yardımcı olur. Bu sayede tansiyon sorunlarının oluşmasını engellemeye yardımcı olur.

7: Şeker Hastalığını Önlemeye Yardımcı Olur

Özellikle karaciğerde toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Bu sayede karaciğer daha düzgün çalışır ve vücutta depolanması gereken veya parçalanması gereken şekerin dengelenmesini sağlar. İnsülin hormonunun doğru üretilmesine destek olarak, şeker hastalığının önlenmesine destek olur.

Bamya Tohumu Nasıl Tüketilir?

Bamya tohumunu direk olarak su ile yutabilirsiniz. Bunu yapamayanlar blendırdan geçirerek toz haline getirip su ile karıştırıp içebilirsiniz. Aynı şekilde bu tozu yemeklere katıp da kullanabilirsiniz. Çayını demleyip içebilirsiniz. Son olarak suyun içinde 2 gün bekletip bu suyu da içebilirsiniz.

Tabi ki her şeyin fazlası zarardır. Bu yüzden bamya tohumunun da aşırı tüketimden kaçınmalıyız. Hamilelerin doktora danışıp tüketmelerini öneriyoruz. Bamyayı satın alırken kapalı olduğuna dikkat edin. Açık yerlerde olanlarda küflenme olabilir. Bu maddeye dikkat edin. Son olarak paket ürünü alırken mutlaka son kullanma tarihini kontrol etmeyi unutmayın. Sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.